fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: ЈСП

Премиерот со порака: Ајде прво да ги добиеме информациите за долгот, па можно е да се сретнеме со превозниците во Скопје

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека е можен евентуален состанок со претставниците на приватните автобуски превозници во Скопје. Ковачевски ја поздрави нивната одлука да ги тргнат автобусите од улиците на ...

Паник-тастер во ВМРО-ДПМНЕ

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Она што се случува на скопските улици деновиве, без сомнение, го има белегот на веќе стара вмровска тактика. Колку и да поминуваат годините од добата на доаѓањето на ...

Започна Самитот за Западен Балкан во Тирана, партнерството како главна понуда на Самитот, тим за санкции пристигна од Вашингтон

ВЕСТ НА ДЕНОТ Започна Самитот Западен Балкан во Тирана Во Тирана денеска се одржува Самитот за Западен Балкан – Европска Унија на кој ќе се разговара за миграцијата, како и ...

Град Скопје утре ќе објави повик за приватен превозник на автобуските линии 20 и 22

Град Скопје утре ќе објави повик за приватен превозник на автобуските линии 20 и 22, соопштија попладнево од кабинетот на градоначалничката Данела Арсовска. „Ги повикуваме сите приватни превозници да аплицираат ...

(ВИДЕО) Градот тивок, градот блокиран

Приватните автобуски превозници на „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ веќе втор ден оваа недела протестираат со блокади на три важни сообраќајни точки во Скопје. Камера и монтажа: Александар Ризински Музика: ПМГ

Хаос низ Скопје – Почна блокадата на превозниците, избегнувајте ги од овие улици – Кој ќе ја надомести штетата од милиони евра врз бизнисите и граѓаните?

Почна протестот на приватните превозници во град Скопје. Протестот започна нешто по 06 часот утрово, а полицијата излезе со важна информација за граѓаните. Поради блокадите ќе има посебен режим на ...

Приватните автобуски превозници повторно со блокади низ Скопје – ќе останат се до исполнување на нивните барања

Приватните автобуски превозници денеска од шест часот наутро повторно поставија блокади на неколку главни точки во главниот град, односно крстосниците пред ТЦ Мавровка, Црвен Крст, како и Булеварот Илинден околу локацијата на градското Собрание. Тие велат дека овој пат нема ...

Кекеновски: Постапка за распуштање на Советот на Град Скопје

Бидејќи постојат разлики во толкувањето на законската регулатива помеѓу дел од советниците и Градоначалничката на Град Скопје еве им ги одредбите и последиците кои се однесуваат на (не)донесувањето на Буџетот ...

Според директорот на ЈСП сите фактури кон приватните автобуски превозници се платени

ите фактури кон приватните превозници се исплатени, изјави денеска директорот на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје”, Александар Стојковски, на продолжението на 19-та седница на Советот на Град Скопје посветена на советнички ...

Page 3 of 6 1 2 3 4 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER