fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: Спогодба

Рускиот рулет на ВМРО-ДМПМНЕ

Некои луѓе се толку инфицирани со лицемерие и плиткост што за нив ништо не значат јавно искажани ставови, ништо не им значат фактите и реалноста во која живеат. Како да ...

Вистинските мотиви на #МицкоТакис

Претстои жешко политичко лето во кое руските влијанија ќе се почувствуваат и во Грција и во Македонија. И во двете земји, радикалите и црквата работат во руски ритам против спогодбата ...

Македонски перспективи: Како до Европа?

  Соопштение за јавноста ЦИВИЛ – Центар за слобода и Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС) ја организираат конференцијата „Македонски перспективи: Како до Европа?“ на 4 јули 2018 во хотел ...

Kукавичко јајце во македонскиот скут

“Ќе го доживеат и тие остварувањето на своите идеали.” - Мирослав Крлежа (Коментар на слепиот студентски ентузијазам за време на демонстрациите 1968.) Во овој месец на општ хаос, какофонија, конфузија, ...

„Не сме Грци, Бугари, ни Срби“ ечеше низ Битола

Во Битола се одржа протестен марш на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против потпишувањето на договорот со Грција за решавање на долгогодишниот спор со името. Маршот го предводи претседателот на партијата Христијан Мицкоски, ...

Договорот меѓу Македонија и Грција, топ-вест во светските новински агенции

Франс Прес: Грција и Македонија потпишаа историски договор за ставање крај на спорот за името Грција и Македонија потпишаа историски прелиминарен договор за преименување на малата балканска нација Република Северна Македонија, ...

Таверните во Псарадес ги запоседнаа македонски и грчки новинар(к)и

Возбудата во Псарадес, по наше Нивици, по потпишувањето на Договорот за решавање на името на Република Македонија уште трае. Бројни новинарски екипи ги запоседнаа неколкуте таверни што имаат интернет, додуша ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER