fbpx
epa08911602 A nurse administrates the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine during the vaccinations against Covid for doctors, nurses, and health workers at the Molinette hospital in Turin, Italy, 30 December 2020.  EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Tag: Спогодба

Добро утро со Орданоски

Пресврт: Договор, сепак, ќе има!

пишува: Сашо Орданоски Вака сега: од добро информирани адвокатски и други висококвалификувани озборувачки кругови се дознава дека вчера и завчера се одвивала вистинска драма меѓу обвинетите за настаните од 27 ...

За човековите права зборуваме

Во сеопштата какофонија на идентитетско-територијално-историско-контра империјалистички-пронационалистички-рационално-ирационални и етно-емоционални перцепции на спогодбата од Преспа, се заборава димензијата на човековите права и основни слободи. Мирјана Најчевска Спогодбата не ...

Баби и жаби

Ме прашаа, како да гласаме на референдумот кога не ни се допаѓаат многу работи што ги прави СДСМ? Како да и дадеме поддршка на СДСМ кога сме поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ? ...

Триесетина партии се обединија со повик да се гласа ЗА на референдумот

Околу 30 политички партии се обединија вечерва во коалиција што ќе упати повик до граѓанките и граѓаните да гласаат ЗА на референдумот, за евро-атлантска иднина на Македонија, преку прифаќање на ...

Македонија оди по тенка жица

Сѐ можеше да биде подобро. Буквално сѐ. Првата грешка од почетокот на отпорот против диктаторчето и неговата Фамилија беше да се седне со нив на преговарачката маса. Тоа го бараше ...

Иднина или тиња

И така, пренајдражи мои, куглата вели – Ближи се тренутак, кад ќе да куцне тај час, да се изјаснимо сви, у кутијици глас: - за поизвесна и попросперитетна иднина во ...

Рускиот рулет на ВМРО-ДМПМНЕ

Некои луѓе се толку инфицирани со лицемерие и плиткост што за нив ништо не значат јавно искажани ставови, ништо не им значат фактите и реалноста во која живеат. Како да ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVILMEDIA NEWSLETTER