fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: спор за името

Рот: Политиката не е игра!

„Сигурен сум дека овој настан за мене е настан на денот. Се сретнав со вашиот премиер и со претставници на власта и на опозицијата, но јас сметам на Вас. Не ...

Заев: Не размислувам за предвремени парламентарни избори!

Премиерот Зоран Заев не размислува за предвремени парламентарни избори,бидејќи сѐуште се во тек локалните избори, соопшти МИА. Приоритет за Заев се локалните избори, кои, како што рече, треба да завршат ...

Димитров: Провокациите на ВМРО-ДПМНЕ се против македонските национални интереси!

На денешната одбрана од интерпелацијата која за него во Собранието, ја поднесе ВМРО-ДПМНЕ, министерот за надворешни работи Никола Димитров, изјави дека по толку години стагнација и назадување, сега, кога конечно ...

Нимиц ќе ја анализира подготвеноста на Македонија за напредок во спорот за името

Од денеска во Скопје престојува Метју Нимиц, специјален претставник на ОН во разговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција. Во својот четиридневен престој во Скопје, Нимиц ...

Димитров бара поддршка за влез во ЕУ и НАТО, Коѕиас бара прво да се реши името!

„Претходната Влада не работеше на компромис и прашањето за името од географско, го претвори во идентитетско. Се надевам дека ќе разговараме за името што ќе доведе до решение“, рече министерот ...

Вајгл: ЕУ да продолжи со медијацијата во спорот Македонија – Грција!

Европарламентарецот Иво Вајгл, во рамките на денешното претставување на Предлог-Резолуцијата за Македонија во однос на Прогрес-извештајот за 2016 година, како што јавува МИА, за првпат предложи нови иницијативи на ЕУ, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER