fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: средба

Ковачевски-Сарацин: Одлуката за уставните измени е одлука да се биде дел од ЕУ

Специјалниот претставник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин на средбата со премиерот Димитар Ковачевски, на која присуствуваше и вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, ја ...

Ковачевски од Талин: Естонија е една од најпријателските земји со силна поддршка за европскиот пат

Естонија е една од нашите најпријателски држави особено во делот на поддршката за проширување на ЕУ со нови земји членки. Разговаравме за билатерални, но и за мултилатерални прашања бидејќи со ...

Грковска со градоначалникот на Рим: Северна Македонија и Италија негуваат пријателски односи, продлабочување на економската и културната соработка

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше средба со градоначалникот на Рим Роберто Гуалтиери, со кој меѓудругото разговараа и за поднесената кандидатура на Италија, Рим да ...

Премиерот Ковачевски: Владините политики создаваат поволна бизнис клима за привлекување странски инвестиции

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерката за одбрана ...

Александар Вучиќ (фото извор: Wikimedia Commons)

Вучиќ: Утре ќе имам тет-а-тет средба со Зеленски

Српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека утре ќе има средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски. „Утре на барање на украинскиот претседател ќе имам билатерална средба со него“, најави Вучиќ за ...

Ковачевски – Вајмарска тројка: Силна поддршка од Германија, Франција и Полска и очекување сите политички субјекти да ја потврдат европската ориентација

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, попладнево се сретна со високите претставници од Вајмарската тројка, Лоранс Бун, државна министерка задолжена за Европа при Советот на ...

Јужнокорејскиот претседател во ненадејна посета на Украина на средба со Зеленски

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол денеска првпат пристигна во Украина на разговори со украинскиот лидер Володимир Зеленски, објави новинската агенција Ројтерс, повикувајќи се на канцеларијата на јужнокорејскиот претседател. Јун Сук-јол пристигна ...

Ковачевски: Со Бајден поразговаравме за важноста на евроинтеграциите на Северна Македонија и регионот

Премиерот Димитар Ковачевски на својот фејсбук-профил од денешниот Самит на НАТО во Вилнус, Литванија напиша дека средбата со претседателот на САД Џо Бајден била можност накратко да поразговараат за важноста ...

Средба Грковска – Јурова: Јакнењето на демократските вредности е клучно за напредокот во општеството

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска попладнево во Брисел одржа средба со Вера Јурова, комесар за вредности и транспарентност во Европската комисија. На ...

Ковачевски: Медиумите се наш партнер во градење европско, слободно и демократско општество

Заложбата на Владата за креирање амбиент во државата во кој медиумите ќе ја вршат својата работа професионално и независно согласно принципите на новинарството, ослободени од политички и економски влијанија и ...

Page 2 of 24 1 2 3 24

CIVIL MEDIA NEWSLETTER