fbpx
Фото: Принтскрин
Одбележување на Денот на независноста на Украина, Скопје, 24 август 2023 (фото: ЦИВИЛ)

Tag: стандарди

Вештачка интелигенција (Foto: Wikimedia Commons)

ЕУ и САД ќе работат заедно на стандардите за вештачка интелигенција

ЕУ и САД ќе работат заедно на воспоставување минимални стандарди за вештачка интелигенција пред да се воспостави европското законодавство во таа сфера. Извршната потпретседателка на Европската комисија, Маргрет Вестагер денеска ...

Николовски: Македонија прва во регионот започнува со ИПАРД 3 програмата

Во организација на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопнатсво, денеска во Скопје се одржа настан со кој официјално беше означен почетокот на ИПАРД 3 програмата. На настанот присуствуваа вицепремиерот задолжен ...

Интегритет, чесност, објективност и непристрасност во јавната комуникација од интерес на јавноста

Во пресрет на Референдумот се воведуваат стандарди за „планирана јавна комуникација од јавен интерес“, што е прв документ од овој вид во земјава. Со одлука на Владата, се дизајнира комуникацијата ...

Градежниот сектор ќе ја засилува имплементацијата на стандарди

Градежната комора на Македонија при Сојузот на стопански комори денеска ќе ја официјализира соработката со Градежниот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС). Целта ...

Димитриевски: Одбраната на државата, 12 години беше на дното во општеството!

Експертот за одбрана, Максим Димитриевски, пратеник и претседател на Комисијата за одбрана во СДСМ, по повод јубилејoт-25 години од формирање на АРМ, им порачува на припадниците на Армијата, но и ...

Чистење до последниот апаратчик заглибен во калта на ропската послушност и арамилакот

Има многу слоеви во заплетканата полициска трагикомедија. Колку полиции има Македонија? Несомнено, најмалку две. Едната е професионална полиција, составена од луѓе кои се искусни и имаат извонредни вештини и знаења. ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER