fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Столтенберг

Столтенберг: Западниот Балкан е од стратешка важност за НАТО

Западниот Балкан има стратешка важност за НАТО и затоа Алијансата е воено присутна во регионот, во услови кога состојбата во него е кревка, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг ...

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Столтенберг: Украина успеа да врати 50 отсто од територијата преземена од Русија

Украина продолжува да и нанесува големи загуби на Русија, која е ослабена политички, економски и воено, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Минатата година Украина ги доби битките ...

Столтенберг: Не гледаме воена закана која би дошла од Русија против кој било сојузник на НАТО или регионот

Ние не гледаме некоја воена закана којашто би дошла веднаш од Русија против кој било сојузник на НАТО или регионот. Но секако остануваме претпазливи, одблизу набљудуваме што прави Русија и ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг (фото извор: Каналот на Телеграм на Украинската Верховна Рада)

Шефот на НАТО: Размислуваме за трајно зголемување на војниците во Косово

НАТО размислува за трајно зголемување на бројот на војници во Косово со цел да ги држи тензиите под контрола, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. НАТО испрати стотици дополнителни ...

Јенс Столтенберг. Фото: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Столтенберг: Германското раководство во НАТО е важно за мирот во Европа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денес се сретна со германскиот министер за одбрана Борис Писториус во Берлин. Столтенберг му се заблагодари на министерот за одбрана Писториус за неговото лидерство ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг (фото извор: Каналот на Телеграм на Украинската Верховна Рада)

Столтенберг: Војната во Газа не смее да ослабне нашата волја и способност да ја поддржиме Украина

Генералниот секретар Јенс Столтенберг денеска во своето обраќање на 75-тата седница на Нордискиот совет во Осло, рече дека длабоката соработка меѓу нордиските земји по долгогодишно непријателство покажува дека „мирот е ...

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Столтенберг: Украинската борба е и наша борба, дополнително ќе ги зајакнеме нашите односи и ќе и помогнеме на Украина да се придвижи кон членство во НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги прегледа прашањата за кои министрите за одбрана на НАТО ќе разговараат во следните два дена во Брисел, вклучително и поддршка за Украина, зајакнато ...

Page 2 of 8 1 2 3 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER