fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: судство

Блупринт групата смета дека партиите и извршната власт не треба да даваат изјави и да влијаат на независноста на судската власт

Остануваме конзистентни на нашите ставови во однос на тоа дека политичките партии и извршната власт не треба да даваат изјави и да делуваат на независноста на судската власт, затоа што ...

Фото: миа.мк

Саити: Ниската доверба на граѓаните во сите институции е општа констатација и рак рана во судството

Ниската доверба на граѓаните во сите институции е општа констатација и рак рана во судството. Не сметам дека имаме неквалитетни одлуки, но сигурно таа недоверба нешто детектира во однос на ...

Адеми: Вмешувањето на политиката во судството е присутно, не се почитува уставното начело на поделба на власта

Вмешувањето на политиката во судството во нашата држава е присутна појава и тоа е веќе нотирано како проблем кој ја нарушува неговата независност. Факт е дека не се почитува уставното ...

Премиерот Ковачевски не го коментира застарувањето на случајот „Таргет-тврдина“

Премиерот Димитар Ковачевски денеска не го коментираше застарувањето на случајот „Таргет – тврдина“, што произлезе од измените на Кривичниот законик донесени неодамна. Ковачевски вели дека тие биле предложени и донесени ...

Фото: МИА

Јолевски: Обвинителствата немаат доволно кадри, има 380 вработени од потребни 1.100

Обвинителствата немаат доволно кадри. Се зборува за зголемување на администрација, а никој не кажува дека токму во судството се намалува администрацијата, истакна претседателот на Советот на јавни обвинители, Антонио Јолевски, ...

Фото: Министерство за правда

ЕК со позитивни оцени за новиот Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Европската комисија даде позитивни оцени во скрининг Извештајот за новиот Закон за Академија за судии и јавни обвинители, што неодамна беше усвоен во Собранието, информираат денеска од Министерството за правда. ...

Грковска-Хрватин: Уставно загарантираната независност на правосудниот систем носи и одговорност за самите судии

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска имаше средба со експертот за правни прашања Бранко Хрватин, кој ќе го предводи експертскиот тим делегиран ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER