fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: човекови права и слободи

Пендаровски: Правото на образование е клучот што ја отвора вратата за разбирање и уживање на сите други права и слободи

Правото на образование е едно од фундаменталните права и е насочено кон сестран развој на личноста. Ако Универзалната декларација е во симболична смисла – дом на човековите права, тогаш правото ...

ЦИВИЛ наврши 21 година од постоењето

Без прослава и посебни одбележувања, ЦИВИЛ работно го помина својот 21-ви роденден. Одбележувањето на овој датум помина скромно и работно. Организацијата на својата Фејсбук страница објави фотографија од концерт посветен ...

„Таус Мелек Квартет“ ја воодушеви публиката во Тирана

Дванаесеттото издание на „Филмскиот фестивал за човекови права“ во Тирана, Република Албанија во организација на Академијата за филм и човекови права „Маруби“,  го збогатија со присуството членовите на „Таус Мелек ...

Уметничка работилница – „Враќање на слободата!“

ЦИВИЛ - Центар за слобода во Градскиот парк одржа уметничка работилница која ја водеше академскиот сликар Мирослав Стојановиќ. Работилницата е во рамки на тридневниот настан „Проговори!“ (Speak), светска кампања, создадена ...

Стејт департмент: Владејачката ВМРО-ДПМНЕ постојано ја попречува работата на Обвинителството!

Во годишниот Извештај на Стејт департментот за состојбата со човековите права во 2016 година, во делот кој се однесува на Македонија се вели дека најзначајните проблеми со човековите права во ...

Искоренувањето на тероризмот и омразата бара мотика, а не молитва!

Цирих, Берлин, Анкара..., пред тоа Алепо, летово Кабул, Минхен, Ница… Пред тоа, Истанбул, Орландо, Париз..., се само показатели и сигнали дека со човештвото денес сè повеќе владее омразата и глупоста, ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER