fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: Чеченија

Фото: РИА новости

Не било забрана, чеченскиот сатрап Кадиров на изведувачите им „препорачува“ограничувањата на музичкото темпо 

Чеченскиот шеф Рамзан Кадиров појасни дека неодамнешните барања за ограничување на брзината на музичките композиции биле наменети само да бидат „препораки“ за изведувачите на традиционалната чеченска музика. Министерот за култура ...

Фото: odessa-journal.com

Кадиров ја глорифицира улогата на чеченските единици во Украина за да ја докаже својата лојалност кон Путин

Злогласниот лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров е најлојален од регионалните шефови на Владимир Путин, барем теоретски. Во време на неговото владеење со руската провинција, централната улица на главниот град, Грозни, ...

Рамзан Кадриов и Зелимхан Бакаев на средба во Чеченија во 2017 година Фото: Инстаграм

Кадиров наредил егзекуција на чеченска поп-ѕвезда за која открил дека е геј откако се ракувал со него

Чеченскиот сатрап Рамзан Кадиров наредил егзекуција на поп-ѕвездата Зелимхан Бакаев за која открил дека е геј откако се ракувал со него на промотивна фотографија, соопшти локалната група за човекови права, ...

Фото: кијив индипендент / Francis Farrell

Рускиот пораз во Украина ќе биде почеток на борбата против Русија во Чеченија

„По Украина, Чеченија“. Чеченските про- украински доброволци јасно ставаат до знаење дека се во Украина за да надоместат околу два века руско угнетување врз нивната планинска и често бунтовна татковина ...

рамзан кадиров

Фејсбук и Инстаграм ги затворија профилите на Кадиров

Американските социјални мрежи, Фејсбук и Инстаграм, ги затворија профилите на чеченскиот претседател Рамзан Кадиров. Чеченскиот претседател пред да му бидат згаснати профилите имаше повеќе од три милиони следбеници на Инстаграм, а ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER