fbpx

Tag: Трамп

Трамп на суд поради обвинение за финансиска измама

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска ќе се појави пред судот во Њујорк во третата недела од судењето за граѓанска измама. Во тужбата поднесена од демократскиот њујоршки јавен обвинител Летиција ...

Трамп: Подготвен сум привремено да ја преземам функцијата претседател на Претставничкиот дом

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека е подготвен привремено да ја преземе функцијата претседател на Претставничкиот дом доколку Републиканската партија не може да се договори за друг кандидат. „Ме ...

Предизборната кампања на Трамп собра над 45,5 милиони долари донации во последните три месеци

Кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп соопшти дека примила повеќе од 45,5 милиони долари донации во третиот квартал од годината, што е далеку над сумата на неговиот главен ривал ...

Излез од патот на Трамп до пропаст

МАЈКЛ Р. СТРЕЈН / Project Syndicate Минатата недела, во еден говор во Њу Хемпшир, поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс објави „непремостлива“ поделба во Републиканската партија помеѓу традиционалниот конзерватизам и популизмот на поранешниот претседател Доналд Трамп, ...

Фото: Wikimedia commons

Трамп се изјасни за невин за обидот да ги поништи резултатите од изборите во Џорџија

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска се изјасни за невин по обвинението за наводен обид за поништување на резултатите од изборите во 2020 година во државата Џорџија. Тоа значи дека ...

Трамп им се предаде на властите во Џорџија по обвиненија за кривични дела поврзани со изборите во 2020 година

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се предаде синоќа во затвор во округот Фултон, Џорџија, како дел од судењето против него за обид за кражба на резултатот од изборите во оваа ...

Фото: Wikimedia commons

Ново обвинение против Трамп за обид за менување на резултатите од изборите во 2020 година

Големата порота во сојузната американска држава Џорџија денеска го обвини Доналд Трамп за обид да ги смени резултатите од изборите во САД во 2020 година, јавија британските медиуми. Медиумите забележуваат ...

Фото: Wikimedia commons

Американскиот обвинител предложи на Трамп да му се суди во јануари 2024 година

Специјалниот обвинител Џек Смит синоќа предложи судењето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп за наводен обид за поништување на резултатите од изборите во 2020 година да почне во јануари 2024 ...

Фото: Wikimedia commons

Парична казна за Твитер откако одби да го испочитува налогот за претрес на профилот на Трамп на таа мрежа

Американскиот специјален обвинител што го истражува Доналд Трамп доби судски налог за претрес на профилот на поранешниот претседател на Твитер, но компанијата одби да ја почитува одлуката, се вели во ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER