fbpx

Tag: Трамп

Foto: Wikimedia Commons

Трамп осуден за сексуално злоставување новинарка, ќе плати отштета од 5 милиони долари

Поротата на судот на Менхетен во Њујорк пресуди дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп е виновен за сексуално злоставување на колумнистката и новинарка Е. Џин Керол, објави Си Ен Ен. ...

Foto: Wikimedia Commons

Доналд Трамп е уапсен, се изјасни за невин по сите 34 точки од обвинението

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп пристигна во зградата на судот во Њујорк, по што беше службено уапсен. Тој не даде никаква изјава пред да му биде прочитано обвинението. Ова е ...

Mandatory Credit: Photo by Evan Vucci/AP/Shutterstock (10434333bm)
Donald Trump, Sauli Niinisto. President Donald Trump speaks during a meeting with Finnish President Sauli Niinisto in the Oval Office of the White House, in Washington
Trump, Washington, USA - 02 Oct 2019

Се очекува појавувањето на Трамп во судницата, обвинението против него е историски момент за САД

Поранешниот претседател на САД и фаворит за републикански кандидат за претседателските избори во 2024 година, ќе се појави денеска пред судот во Њујорк каде што ќе биде запознат со обвинението. ...

Вашингтон пост: Министерството за правда има нови докази дека Трамп ја попречувал истрагата

 Американското Министерство за правда и агенти на ФБИ собраа нови докази кои укажуваат дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп можеби ја попречувал истрагата за доверливите документи пронајдени во неговиот имот ...

„Политико“: Обвинение против Трамп денеска или в среда

Претставниците на органите за спроведување на законот се состанаа на Менхетен за да разговараат за обвинението против поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кое би можело да биде поднесено вечерва или ...

Mandatory Credit: Photo by Evan Vucci/AP/Shutterstock (10434333bm)
Donald Trump, Sauli Niinisto. President Donald Trump speaks during a meeting with Finnish President Sauli Niinisto in the Oval Office of the White House, in Washington
Trump, Washington, USA - 02 Oct 2019

Трамп очекува да биде уапсен во вторник, повика на протести

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека по „протекувањето на незаконски информации“ можеби ќе биде уапсен во вторник и ги повика своите приврзаници на протест. Во објавите на својата ...

Шефот на иранските Чувари на револуцијата: Планираме да го убиеме Доналд Трамп

Иран разви крстосувачки ракета со дострел од 1.650 километри, изјави еден од главните команданти на Чуварите на револуцијата, што веројатно ќе предизвика загриженост на Западот, откако Русија користеше ирански беспилотни ...

Упадот на десничарите во институциите во Бразил, мрачен потсетник на инвазијата на американскиот Капитол од страна на поддржувачите на Трамп

Поддржувачите на екстремно десничарскиот поранешен претседател на Бразил, Жаир Болсонаро упаднаа вчера во Конгресот, претседателската палата и Врховниот суд во бразилската престолнина, како мрачен потсетник на инвазијата на американскиот Капитол ...

Марјан Забрчанец

Две години после нападот врз Капитол Хил, 6 јануари уште повеќе мириса на 27 април

МАРЈАН ЗАБРЧАНЕЦ Напад врз домот на демократијата, спречување мирен трансфер на власта, странски интервенции врз демократски држави, насилство, крв, трауми, партиски челници како организатори – ова се сличностите меѓу насилниот ...

Конгресот на САД го измени Законот за броење електорски гласови

Американскиот Конгрес го смени законот стар речиси 150 години со кој се регулира официјализирањето на резултатите од претседателските избори. Потегот е преземен со цел да се спречат идни обиди за ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER