fbpx
Социјални мрежи
Социјални мрежи
Победничката фотографија на Јулија Кочетова. Фото: Инстаграм
Фото: миа.мк

Tag: јубилеј

Педесет години од студентските немири што го променија светот

Оваа година одбележувањето на 50-тиот златен јубилеј на студентското движење мина без голема врева, тивко, граѓански воспитано, питомо, дури кротко, можеби дури и срамежливо, па и црквенохристијански покорно. Само ситни ...

Одбележување на 20 години Народен правобранител

По повод јубилејот 20 години Народен правобранител, во Собранието на Република Македонија ќе се одржи панел-дискусија на тема „Институцијата Народен правобранител во Република Македонија: почетоци, развој и предизвици“ со почеток ...

Продолжуваат чествувањата за 1000 години постоење на Охридската архиепископија

Чествувањата по повод 1000-годишниот јубилеј на Охридската архиепископија продолжуваат денеска со Света архиерејска литургија во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид, со која ќе чиноначалствува Архиепископот охридски и македонски г.г. ...

Протест во Софија поради одбивањето на БПЦ да учествува на чествувањето 1000 години Охридска архиепископија

Пред седиштето на Синодот на Бугарската православна црква во Софија денеска се одржува протест поради одлуката на бугарските владици да не учествуваат на одбележувањето на илјадагодишнината од основањето на Охридската ...

Почнува 30. Саем на книгата

Промоции, дружења со автори, семинари и други настани ќе бидат дел од годинашното јубилејно 30. издание на Саемот на книгата што почнува денеска и ќе трае до 9 мај. Саемот ќе ...

Гајдов: Кој и да решил да влезе во МРТВ, решавал и мене да ме избрка

Здружението на новинарите на Македонија својот јубилеј „72 години од основањето“ го одбележа со доделување на новинарски награди и тоа годишната истражувачка награда и наградата за животно дело. https://www.youtube.com/watch?v=3mytPiklips „Она што мене ми даде новинарството ...

УСАИД: 25 години Вистинско пријателство

Во рамките на своите заложби за градење на силно граѓанско општество и јакнење на демократските процеси, веќе четврт век УСАИД ги поддржува граѓанските организации и го поттикнува нивното конструктивно учество ...

20 години Форум ЦСИД

Во „Кино Култура“ денеска во 12 часот, ќе се одржи прослава по повод 20-годишниот јубилеј на Форум Центар за стратегиски истражувања и документација. Настанот е дел од „Неделата на граѓански ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER