fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: јубилеј

Постојана борба за демократија

Меѓународниот ден на демократијата (15 Септември) денеска свечено ќе биде одбележан и во Собранието на Република Македонија. Свое обраќање во законодавниот дом, попладне ќе имаат премиерот Зоран Заев, актуелниот и ...

Димитриевски: Одбраната на државата, 12 години беше на дното во општеството!

Експертот за одбрана, Максим Димитриевски, пратеник и претседател на Комисијата за одбрана во СДСМ, по повод јубилејoт-25 години од формирање на АРМ, им порачува на припадниците на Армијата, но и ...

Прво, па женско!

Фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво, па женско“, со повеќе настани кои ќе се одржат во Младинскиот културен центар од 18 до 21 мај, ќе го одбележи својот петти, ...

20 години ГОНГ: Времеплов на активистичката и уметничката практика

По повод одбележување на дваесетгодишнината од работењето на хрватската невладина организација „Građani organizirano nadgledaju glasanje - GONG („Граѓаните организирано го набљудуваат гласањето“), една од најпознатите организации на Балканот, чии претставници ...

„Остави трага!“

Од 8 до 12 април  ќе се одржи десеттото, јубилејно издание на Интернационалниот театарски фестивал на независната продукција „Лица без маски“ Фестивалот што ќе се одржи под мотото „Остави трага!“, ...

70-години од основањето на писателската асоцијација

Денеска во домот на писателите се одбележа седумдеценискиот јубилеј на Друштвото на писателите во Македонија (ДПМ).Претседателот на ДПМ, Веле Смилевски истакна дека Друштвото најстојува да создаде клима на дијалог и ...

Весникот „Илинден“ го прославува петтиот роденден

Единствениот весник на македонски јазик во Албанија „Илинден“, што го издава истоименото здружение на Македонците од Тирана, одбележува пет години од првиот број  Во изминатиов период, весникот предизвика голем интерес ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER