fbpx
Марш на Вашингтон - руски фашисти во Москва, 12 јуни 2024 (скриншот од видео)
Гордана Јанкулоска, 2007 (фото извор: Wikimedia Commons)
Ерван Фуере (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ, мај, 2016)
Фото: МИА
Фото: МИА

Tag: училиште

Фото: Слобден печат

Тензии во Чашка: Директорката ги пријави за малтретирање родителите што протестираа

Тројца од присутните на вчерашните протести пред ОУ „Тодор Јанев“ во општина Чашка, денеска беа на информативен разговор од полициска станица. Директорката на училиштето Елена Николова ги пријавила за физичко ...

Foto: Pixabay free

Воспитувањето е примарно, децата не се свесни дека после истрелан куршум нема „извини“

Неодамнешната трагедија во соседството, што предизвика шок и неверување кај сите нас, го вклучи алармот и не натера да се запрашаме што се случува со денешната младина и што е ...

Девојче дискриминирано во училиште во Кочани: „Шамија во џамија, а не во училиште“

„Шамија може во џамија да носиш, а во училиште ти е забрането“, со овие зборови и се обратија класната раководителка, а подоцна и педагогот и психологот на шестооделенката Алејна Исмаиловска ...

Презентација на истражување за запознаеност на наставниот кадар со дислексија

„Не сум чуден, само имам дислексија!" е насловот на проектот на кој членови на Здружението за дислексија „Ајнштајн“ денеска ќе ги презентираат резултатите од спроведеното истражување за степенот на запознаеност ...

Наставник спречил масакр во училиште во САД

Ученик, вооружен со два пиштола, вчера отворил оган и повредил еден ученик и еден наставник во средното училиште во Индијана, информираат американските медиуми. Наставникот Џејсон Симен од училиштето во Нобелсвил во американската држава ...

Донација за паралелките со посебни потреби во О.У. „Ѓорѓи Сугарев“ – Битола

Здружението за одржлив развој, СФЕРА Македонија, направи донација од 9 нови врати, за паралелките со посебни потреби во О.У. „Ѓорѓи Сугарев“ од Битола. „Тој проект има една цел за соединување ...

#БарамОдговор: Што ќе преземе министерката за образование за тепачката во Неготино

Две млади граѓански новинарки бараат одговор од министерката за образование и наука Рената Дескоска какви мерки ќе преземе во однос на тепачката на девојчињата во основното уличиште „Гоце Делчев“ во ...

Од наредната учебна година во деветолетките ќе се учи и на босански јазик

Од учебната 2018/2019 година се предвидува воведување на босанскиот јазик во редовната настава во основното деветгодишно образование, со што се воведува можност припадниците на бошњачката етничка заедница да учат на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER