fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: „Вагнер груп“

Фотомонтажа: ЦИВИЛ

Годишнина од бунтот на Пригожин: Што правaт денес „Вагнер“ и „трол-фармите“ за дезинформации без својот водач

•По смртта на шефот на Вагнер во авионска несреќа на 23 август 2023 година, неговата приватна воена компанија Вагнер продолжува да постои под водство на неговиот син, држејќи одделни одреди ...

Фото: Skynews

Што се крие зад пучот во Нигер?

По минатонеделниот ненадеен пуч во Нигер, руската воена група Вагнер го користи хаосот и антифранцуското расположение, вели новинарот Гаре Амаду во Нијамеј, додека обичните Нигерци се подготвуваат за најлошото, пренесува ...

ПРИГОЖИН СЕ РАКУВА СО ЕКС-ЗАТВОРЕНИЦИ Шефот на Вагнер групата може да помилува кого сака од ангажираните борци од зад решетките

Руските затвореници го прогласија Пригожин за „предавник“

Шефот на ослогласената платеничка група Вагнер, и самиот поранешен осуденик, Евгениј  Пригожин ја изгубил почитта од руските затвореници кои сега мислат дека е „предавник“, пренесува Бизнис инсајдер. Руските затвореници, од ...

Фото монтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Пригожин повторно го поткопува авторитетот на Путин, дали веќе се гледа како негов наследник?

Евгениј Пригожин, шефот на озлогласената паравоена група Вагнер, се чини дека повторно индиректно ги поткопа авторитетот и режимот на рускиот претседател Владимир Путин, откако предходно потсмевајќи се на руската победничка ...

Фото. Генералштаб на вооружените сили на Украина

Состојба Бахмут: Битката беснее, Украина напредува, Русите се повлекуваат

Според последниот извештај на Институтот за проучување на војната (ISW,)  украинските сили ја презеле „тактичката иницијатива“ и постигнале тактички значајни придобивки околу Бахмут во тактичките операциите и контра нападите на ...

Фото: Евгени Пригожин со Владимир Путин / wikimedia commons

Пригожин го кине синџирот на Путин

Плимата на војната во Украина се сврте против руските платеници од „злосторничкото здружение“ Вагнер во најжестоката битка од војната во Бахмут, а на нивниот воз, управуван од „машиновозачот“ Пригожин, кој ...

Фото: Укринформ

Кој ќе маршира на следната парада во Москва, ако воопшто се одржи?

Русија го прослави својот главен празник „Денот на победата“ и се подготвува за суровите воени рутини, ракетирање и гранатирање цивилни цели, уништување на критичната инфраструктура и убиства на цивили, единственото ...

Фото: Скриншот од Твитер

(ВИДЕО) Разбеснетиот Пригожин „им објави војна“ на рускиот министер за одбрана Шојгу и началникот на ВС, Герасимов

Кулминација на раздорот во руските вооружени сили. Во своето последно видео обраќање преку социјалните мрежи, адресирано до рускиот министер за одбрана Шојгу и началникот на вооружените сили Герасимов , шефот ...

Фото: Укринформ

Украинската гранична служба го одби нападот на групата Вагнер во Бахмут

Единиците на Државната гранична служба како дел од вооружените сили на Украина го одбија нападот на руската приватна воена компанија „Вагнер груп“ во текот на ноќта. Конкретно, 29 напаѓачи беа ...

Фото: Евгени Пригожин со Владимир Путин / wikimedia commons

Џон Кирби: Лидерот на групата Вагнер имал личен економски интерес од заземањето на Бахмут

Евгениј Пригожин, шеф на Вагнер групата, која и Украина и САД ја регистрираа како транснационална криминална организација, има личен економски интерес да го заземе украинскиот град Бахмут на истокот на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER