fbpx
По конструктивна дискусија од страна на претставниците на синдикатите во однос на предлогот, се донесе заклучок  синдикалните организации да го разгледаат предлогот и да достават забелешки или нови предлози до Министерството за труд и социјална политика.
Фото: Џ. Дерала / ЦивилМедиа
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј

Tag: Вагнер

(ВИДЕО) Фердинанд Никола, експерт за безбедност: Нападот во Косово има многу карактеристики на тоа како дејствуваат платеничките групи, како што е Вагнер

Фердинанд Никола е експерт за мир и безбедност од Приштина, поранешен политички советник на Министерот за внатрешни работи на Република Косово. Моментално, Фердинанд го води Институтот за мир и безбедност ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Еднодневна „мала војна“ во Косово: Густ сообраќај од дезинформации и пропаганда

ЏАБИР ДЕРАЛА Извештаите, толкувањата и коментарите околу „малата војна“ во Бањска, Звечани, на експлозивниот север во Косово на 24 септември, се движат со брзина на светлината меѓу фактите и фантастичното. ...

Фото: Мурал посветен на руската паравоена единица Вагнер се појави на ѕидот под Бранков мост во Белград / The Geopost

Велика Британија ја прогласи групата Вагнер за терористичка организација

Вагнер, озлогласената руска платеничка група, официјално е прогласена за „терористичка“ организација во Велика Британија, како што беше објавено минатата недела од Министерството за внатрешни работи на земјата. Тоа значи дека ...

Четири членки на НАТО ќе ги затворат своите граници со Белорусија во случај на „критичен инцидент“

Четири земји членки на НАТО и ЕУ: Полска и трите балтички држави-Литванија, Летонија и Естонија, денеска предупредија дека ќе ги затворат своите граници со рускиот сојузник Белорусија во случај на ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Шпекулациите за контроверзната смрт на Пригожин како сценарио за второкласен трилер

Ако последното поглавје на Евгениј Пригожин навистина е напишано, тој живееше како што навидум умре: насилно, бурно и во центарот на интригите. Фактите сè уште не се сосема јасни. Во ...

Руската пропаганда со фотомонтажа од Вагнеровци во близина на полската граница ја плаши Европа со „втор фронт“

Руските телеграм канали управувани од воени дописници на Z и поврзани со терористите на ПМЦ Вагнер, шират фотомонтажа од маж во воена униформа со руско знаме и амблемот на платениците ...

Фотомонтажа: Д.Мишев/ЦивилМедиа

Валканиот „танц“ на Вагнер на белоруско – полската граница може да го вовлече Западот во војна со Русија

Откако без да наведе никакви докази, рускиот претседател обвини дека Полска сонува да заземе делови од Украина и Белорусија кои претходно биле под нејзин домен и ја предупреди Полска дека ...

Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Путин го понижува Пригожин, ја предаде контролата над медиумскиот бизнис на шефот на Вагнер на својата љубовница

Огромно понижувањето за Евгениј Пригожин, Путин ја предаде контролата над медиумскиот бизнис на Вагнер на својата љубовница, гимнастичарката Алина Кабаева, како дел од големото преземање на корпорациите под контрола на ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER