fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: влада

Влада: Пренамена на две милијарди денари за реализација на 66 проекти во најголем дел од општините

Одлука за пренамена на буџетски средства во износ од две милијарди денари за реализација на 66 проекти во најголем дел од општините донесе Владата на денешната седница. -Владата на Република ...

Аналитичaри: Зимските важат за „поскапи“ месеци, антикризните мерки се помош во вистинско време за ранливите граѓани

Владиниот пакет мерки кој треба да им помогне на граѓаните и фирмите да ја пребродат кризата, деветти по ред, тежок 662 милиони евра, носи најмногу за пензионерите, учениците, ранливите категории, ...

„Тиквеш“ ќе биде даден три месеци по започнувањето со работа на „Чебрен“, а не три месеци по стартот на градбата

Владата во септември донесе одлука и избра изведувач за градба на хидроцентарлата Чебрен. Грчката компанија ППЦ Архиродон ќе ја гради оваа хидроцентрала која ќе биде спас за македонскиот енергетски систем ...

Кнесетот ја одобри новата вонредна Влада на национално единство на Израел

Со 66 гласови „за“ и четири „против“, Кнесетот одобри дополнителни пет министри во Владата на Израел од партијата Национално единство. Израелскиот Парламент го одобри и назначувањето на Уриел Бусо од ...

Фото: МИА

Прорускиот политичар, Фицо, ќе формира словачката влада со екстремната десница

Претседателот на поруската партија СМЕР-ССД, Роберт Фицо, победник на парламентарните избори во Словачка, изјави дека е постигнат договор со екстремно десничарската партија СНС и левичарската партија ХЛАС-СД за формирање на ...

Блупринт групата се повлекува од процесот на изработка на новиот Кривичен законик

Групата на граѓански организации за реформи во правосудството, Блупринт, денеска на прес-конференција соопштија дека се повлекуваат од процесот за изработка на новиот Кривичен законик. Александра Цветановска од Македонското здружение на ...

Уште на следната владина седница може да се ревидира одлуката за зголемување на ДДВ-то за десетина прехранбени производи

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека граѓаните најмногу реагираат за зголемувањето на ДДВ-то од 5 на 10 отсто за 10 прехранбени производи од вкупно 2.000 групи на производи ...

По воена операција на Азербејџан во Нагорно-Карабах, бран протести и немири избувнаа низ Ерменија со барања владата на Пашинјан да поднесе оставка Фото: Гуидхал

Руската ФСБ директно вклучена во дестабилизацијата на Ерменија со цел да ја собори владата на Пашинјан

Руската Федерална служба за безбедност е директно вклучена во дестабилизацијата на Ерменија со цел да ја собори владата на земјата, објави новинската агенција Гилдхол, повикувајќи се на извор во една ...

Државата на пат до целосно решавање на долгогодишниот проблем со лицата без документи

Со донесувањето на измените на законите за престојувалиште и живеалиште и за лична карта со отвора патот за целосно решавање на  бездржавјанството во Република Северна Македонија. Овие лица  поради непоседувањето ...

Каевски: На ВМРО-ДПМНЕ не им е јасно како може во владината коалиција да има демократски капацитет и различни ставови

„Добро е што има различни мислења за Законот за амнестија. Тоа е неразбирливо за ВМРО- ДПМНЕ, бидејќи не им е јасно како одредена Влада има демократски капацитет да има различни ...

Page 2 of 61 1 2 3 61

CIVIL MEDIA NEWSLETTER