fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: влада

Фото: МИА архива

Нови именувања и разрешувања, 600 милиони денари за заостанати директни плаќања за земјоделците

Владата на Република Северна Македонија на денешната трета седница донесе одлука за именување на нови кадри и разрешување од должност на национални координатори. Во однос на нови именувања во државните ...

Фото: МИА архива и Влада

Прва седница на Владата, ќе се разгледува информацијата за повисоки пензии

Владата денеска на првата седница ќе ја разгледува информацијата за повисоки пензии. Станува збор за проект, ветен од новата власт пред изборите, со кој повеќе од 300 илјади пензионери треба ...

Фото: МИА

Изет Меџити ќе биде прв заменик претседател на Владата

Согласно џентлменскиот договор во владината коалиција Изет Меџити ќе биде прв вицепремиер во Владата, потврди денеска премиерот Христијан Мицкоски. - Според законот кој што е важечки Владата односно премиерот има ...

Фото: Влада Фејсбук

55 ветерници кои ќе произведуваат еден терават час електрична енергија и 630 нови вработувања, се дел од придобивките од новиот Ветерен парк

Претседателот на Владата Христијан Мицкоски денеска оствари средба со претставниците на Алказар енерџи за инвестиција во енергетиката вредна 450 милиони евра за целосна енергетска независност. - Струја за 100 000 ...

Сефер Тахири (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

Влада на големите очекувања

Граѓаните ја казнуваа доста остро владата на СДСМ и ДУИ.  Очекуваа многу повеќе во заживувањето на реформите, затоа што ветувањата беа многу големи Разрешувањето на Судскиот совет и на Советот ...

Фото: МИА архива

Премиерот Мицкоски денеска ќе го започне својот мандат

Новоизбраниот претседател на Владата, Христијан Мицкоски денеска официјално ќе го започне својот мандат.  Во Владата е предвидено примопредавање на премиерската функција од досегашниот претседател на техничката влада, Талат Џафери, по ...

Page 1 of 64 1 2 64

CIVIL MEDIA NEWSLETTER