fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: влада

Рокот за изградба на автопатот Кичево-Охрид да се пролонгира до крајот на 2026 година, предлага Владата

До крајот на 2026 година да се пролонгира рокот за завршување на автопатот Кичево-Охрид предлага Владата, која денеска на седница утврдила предлог одредби за законски дополнувања со цел склучување нов, ...

Џафери – Силвестри: Северна Македонија да продолжи по европскиот пат

Премиерот Талат Џафери денеска имаше средба со амбасадорот на Италија во земјава Андреа Силвестри, на која е истакнато големото и искрено пријателство помеѓу двете земји создадено во 30-те години од ...

Џафери за „Дојче Веле“: Владата е на граѓаните и на државата, изборот на премиер Албанец значи зацврстување на европските вредности

Премиерот на техничката Влада Талат Џафери во интервју за „Дојче Веле“ посочил дека со оглед на неговото долгогодишно политичко и институционално искуство се чувствува комотно во извршувањето на новата функција ...

Законот за рестриктивни мерки уште на 16 јануари, едногласно беше поддржан на седница на Владата

Владата на Република Македонија со консензус, едногласно на седницата одржана на 16 јануари изразила политичка волја до Собранието да се испрати Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот ...

Ковачевски: После 9-ти мај ќе прогласиме победа на европската коалиција ќе формирараме европска влада со која што Северна Македонија ќе стане земја членка на ЕУ

„Апсолутно дека останувам на тоа и потврдата доаѓа што на првото интервју во јануари пред 2 години кажав дека ќе бидам премиер 12 години, тоа значи уште уште 10, меѓутоа ...

Бектеши: До 1 јули субвенции од Владата преку ЕСМ, нема зголемување на цената во првиот и вториот блок

До 1 јули ќе има субвенција од страна на Владата директно преку ЕСМ со утврдување на нивната цена со која се продава електричната енергија, изјави денеска министерот за економија Крешник ...

Синдикатот најави штрајк доколку Владата не го реализира најавеното разрешување на раководството и членовите на Управниот одбор на М-НАВ

По вчерашниот инцидент кога ексминистерот за економија Беким Незири, сега вработен во М-НАВ, заедно со 8 членови на ДУИ од Чаир упаднале во институцијата и нападнале вработени во радарската соба ...

Фото: МИА

Новите министри во грчката Влада положија свечена заклетва

Новите министри и заменици-министри во грчката Влада, по вчерашната мини реконструкција на премиерот Кирјакос Мицотакис, попладнево положија свечена заклетва во Претседателската палата, јави дописничката на МИА од Атина. Тројцата министри ...

Page 1 of 61 1 2 61

CIVIL MEDIA NEWSLETTER