fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Велика Британија

Шојбле се надева дека Велика Британија ќе остане во ЕУ

Претседателот на Бундестагот и поранешен германски министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека се надева оти Велика Британија ќе се предомисли со одлуката да ја напушти Европската унија по изразената ...

Македонија протера руски дипломат, Москва се заканува, Лондон поздравува

Македонското Министерството за надворешни работи синоќа соопшти дека протерува еден дипломат на Руската Федерација, поради случајот Скрипал. Руски дипломат ќе биде протеран од Македонија во момент кога во најмалку 19 ...

Rex Tillerson, chief executive officer of Exxon Mobile Corp., speaks at the 2012 CERAWEEK conference in Houston, Texas, U.S., on Friday, March 9, 2012.  Exxon Mobil Corp. is moving toward the conclusion of an agreement to drill in the Russian Arctic, Tillerson said. Photographer: F. Carter Smith/Bloomberg via Getty Images

Труењето на рускиот шпион во Велика Британија доаѓа од Русија

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија „јасно доаѓа од Русија“ и оти „сигурно ќе предизвика одговор“, но не прецизираше каков. ...

И по Брегзит, Велика Британија ќе биде заинтересирана за Западен Балкан

Британскиот дипломат Ендрју Пејџ, координатор на Самитот ЕУ - Западен Балкан, што во јули ќе биде одржан во Лондон, изјави дека Велика Британија  и по Брегзит ќе остане силно заинтересирана за ...

Џафери, пратеници и претставници на собраниските служби на Конференција во Вилтон парк

Претседателот на Собранието Талат Џафери и околу 30 претставници од сите политички партии застапени во Собранието, парламентарните служби, Парламентарниот институт и претставници на граѓанското општество, од утре до 16-ти февруари, ...

Дијаспората ќе бара распуштање на Собранието и вонредни избори во Македонија!

Македонските заедници во Швајцарија, Германија, Франција, Италија и Велика Британија денес одржуваат протести за заедничка и унитарна Македонија. „Македонците во Европа се обединети - против промена на името на државата ...

Велика Британија планира да го елиминира пластичниот отпад до 2042 година

Велика Британија планира да го елиминира целиот непотребен пластичен отпад во рок од 25 години, се очекува да соопшти денеска британската премиерка Тереза ​​Мај како дел од долгорочните планови за ...

Page 8 of 9 1 7 8 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER