fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: ВМРО – ДПМНЕ

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Премиере, колку е саатот?

ДРАГАН МИШЕВ Првата асоцијација која ми дојде кога го видов поднесокот на новиот премиер Христијан Мицкоски за неговата имотна состојба при стапувањето на новата, долгопосакувана должност, е сликата од поставувањето ...

Фото/ МИА

Прво гласање за новата влада, па консултации за измени на Законот за локална самоуправа, најави Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски изјави дека по гласањето за новата влада ќе се посвети, меѓудругото, и на прашањето за измени на Законот за локална самоуправа бидејќи неколкумина ...

Фото: МИА

Новиот владин состав утре пред пратениците – Муртезани: За разлика од ДУИ, не сакаме да бидеме „европејци“ само на хартија

Новиот владин состав е веќе подготвен да биде „аминуван“ од пратениците, додека програмата за идната влада се очекува да биде доставена утре во Собрание и изгласан следниот викенд. Кандидатите за ...

РОК НА ТРАЕЊЕ Антиалбанството на Мицковски секогаш има рок на траење - едно е да си во опозиција, а друго е кога треба да се дели власта (Мицкоски и Ахмети снимени во декември 2021 година)

Премолчено или не, но ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се во коалиција

ЉУПЧО ПОПОВСКИ Уште првата седница на Собранието по конститутивната покажа дека прилично неочекувани работи ќе се случуваат во политиката. Ривалствата и тешките мачни зборови се запретани, а прагматичноста и трговијата ...

Македонија пред жешко „политичко“ лето: Дали се очекува ескалација или деескалација?

НАЗМИ АБДУРАХМАНИ Македонија веќе долго време се наоѓа во спирала на политички кризи, кои ја разнишуваат стабилноста на земјата и го забавуваат нејзиниот напредок. Политичките партии се соочуваат со постојани ...

Ден пред конституивната седница, партиите сè уште без коалиционен договор

Со одржувањето на парламентарните избори и прегласувањето што заврши на 22 мај во 7 избирачки места, исполнети се сите услови за утре да се одржи закажаната конститутивна седница на Собранието ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Изјавите на Силјановска – Давкова и Мицкоски поттикнуваат хајка против Кацарска и „неподобните“ судии и обвинители

ДРАГАН МИШЕВ Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска била нападната во саботата, од маж од Богданци, среде бел ден, во угостителски објект во близина на ТЦ „Рамстор“ во центарот на ...

Џафери: Се врши изборен инжинеринг за менување на соодносот на силите во Собранието

Премиерот на техничката Влада Талат Џафери смета дека имало договор за надгласување во Државната изборна комисија за прифаќање на одредени приговори за изборните резултати и прегласување, и оти на ваков ...

Мицотакис: Ќе има проблеми доколку новата власт не го почитува Преспанскиот договор

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во вчерашното интервју за грчката телевизија „Алфа“ истакна, меѓу другото, дека со загриженост следи некои изјави на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои победија на изборите во Северна ...

Page 1 of 17 1 2 17

CIVIL MEDIA NEWSLETTER