fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)
Протестен марш по повод двегодишната целосна руска воена агресија против Украина, Скопје, 24 февруари 2024 (фото: Џ. Дерала/ЦИВИЛ)
Фото: Укринформ

Tag: војна

ОН: Газа стана место на смрт и очај. Болестите се шират, луѓето немаат храна

По три месеци од израелските напади во Појасот Газа, Обединетите нации (ОН) објавија во соопштение дека ситуацијата за цивилите на палестинската територија станува уште посмртоносна и потешка. „За три месеци ...

Ким Џонг-ун: Војната е неизбежна. Немам избор, морам да продолжам со нуклеарната програма

Северна Кореја вети дека ќе лансира три нови шпионски сателити, ќе изгради воени беспилотни летала и ќе го зајакне својот нуклеарен арсенал во 2024 година, додека нејзиниот лидер Ким Џонг-ун ...

Шефот на СЗО: Војната во Газа има катастрофални последици по здравјето

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека војната во Газа меѓу Израел и Хамас има „катастрофални“ последици по здравјето. СЗО свика специјална седница за здравствените состојби ...

Макрон: Целосно уништување на Хамас може да значи уште десет години војна

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска предупреди дека целта на Израел за „целосно уништување на Хамас“ мора да биде јасно дефинирана, бидејќи во спротивно ќе предизвика уште „десет години“ војна и ...

На денот на сеќавањето на Гладоморот, геноцид против Украинците во 1932-1933: Масовен напад со дронови врз Кијив

Русија ја нападна денеска Украина со околу 75 беспилотни летала Шахед од иранско производство, од кои 71 се уништени со противвоздушна одбрана, соопштија украинските вооружени сили. Нападот, според шефот на ...

Белата куќа загрижена поради можноста Иран да и испорача на Русија балистички ракети

Белата куќа изрази загриженост поради можноста Иран да и испорача на Русија балистички ракети кои Москва би ги употребила во војната против Украина, објави АП. Портпаролот на Советот за национална ...

Фото: МИА

Што содржи најавениот договор меѓу Израел и Хамас: Петдневен прекин на огнот, размена на заложници и влез на помош во Газа

На повидок е договор за ослободување на заложниците и примирје, што би можело да ја обележи војната која трае месец и половина и однесе илјадници цивилни животи. Според неодамнешните изјави ...

Мекгурк: Ослободувањето на заложниците ќе доведе до значителна пауза во војната во Газа

Главниот советник на американскиот претседател Џо Бајден за Блискиот Исток, Брет Мекгурк, денеска изјави дека во војната меѓу Израел и Хамас ќе има „значителна пауза“ само доколку се ослободат заложниците ...

Зеленски: За време на војна е неодговорно да се зборува за избори

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека е неодговорно да се вклучи во разговорите за одржување избори во воена Украина и повика на единство за да се избегнат бесмислени политички ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER