fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: врховен суд

Фото: МИА архива

Судскиот совет му го одзема имунитетот на врховниот судија Георгиев и одобри негов притвор

Судскиот совет на Република Северна Македонија на итната седница на полноќ му го одзема имунитетот на врховниот судија Наќе Георгиев со што го одобри неговиот притвор, а го оддалечи и ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Контроверзни одлуки на американските судови: Поништена пресудата на Харви Вајнштајн, Врховниот суд се подготвува да пресуди делумен имунитет за Трамп

Највисокиот суд во Њујорк ја поништи пресудата на Харви Вајнстин од 2020 година за обвиненијата за кривично дело сексуален криминал, пресврт што згрози многу жени чија одлука да зборуваат против ...

Врховен суд потврди дека пресудил во корист на државата за сопственоста на зградата на ССМ

Врховниот суд на Република Северна Македонија денеска соопшти дека на 9.11.2023 година донел пресуда за предметот РЕВ 1-77/22, во кој тужител е Република Северна Македонија против тужениот Сојузот на синдикатите ...

Судскиот совет ја запре постапката за утврдување одговорност на претседателката на Врховниот суд

Со седум гласа „за“ Судскиот совет на денешната седница ја запре постапката за утврдување на одговорност на претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми. Мислењата на членовите на Судски совет во ...

Протести во Ерусалем во ноември против Нетанјаху

Израелскиот Висок суд го одложи спроведувањето на законот со кој се отежнува импичментот против премиерот Нетанјаху

Со шест наспроти поет гласа на судиите израелскиот Висок суд одлучи да го одложи спроведувањето на законот за импичмент, усвоен во март, што го штити премиерот Бенјамин Нетанјаху од наредбата ...

Адеми: Вмешувањето на политиката во судството е присутно, не се почитува уставното начело на поделба на власта

Вмешувањето на политиката во судството во нашата држава е присутна појава и тоа е веќе нотирано како проблем кој ја нарушува неговата независност. Факт е дека не се почитува уставното ...

Врховен суд. Фото: МИА

Поднесена иницијатива до Врховен за аболициите на претседателот Иванов

Адвокатот Миле Наумовски од Скопје поднел иницијатива до Врховниот суд на Република Северна Македонија во која бара утврдување на начелен став и начелно правно мислење за повеќе прашања во врска ...

Фото: миа.мк/архива

Врховен суд: Потребен е поунифициран и посистемататичен пристап при постапувањето и одлучување за кривичните дела од областа на сообраќајот, како и измени на Кривичниот законик

Потребен е поунифициран и посистемататичен пристап при постапувањето и одлучување за кривичните дела од областа на сообраќајот, како и соодветни измени на Кривичниот законик, е ставот на Врховниот суд донесен ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER