fbpx

Tag: европски вредности

Среќна нова надеж

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Секогаш кога сакаме да се утешиме, велиме „можеше и полошо“. И во деновите пред Новата Година, имаме незапирлива потреба да правиме разни декларации, да даваме ветувања и ...

(ВИДЕО) Џабир Дерала: Почитувајте, станете подобри луѓе од денеска, од сега!

Видео прилог со Џабир Дерала за Иницијативата „Обединети во различноста“: Колку и да се слаткоречиви, колку и да се кријат зад своите академски, политички или социјални позиции, титули и статуси, ...

(ВИДЕО) Владанка Димковска: Сите заедно да градиме едно општество за сите

Во оваа видео порака, актерката Владанка Димковска повикува сите заедно да ги почитуваме различностите и да градиме едно општество за сите. https://youtu.be/rWin0Og7XTY Ако сметаме дека треба да станеме член од ...

Граѓаните за Македонија - „Доаѓаме“, Скопје, 17 мај 2015

А војна да имаме?

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА На 9 мај 2015 година, Денот на Европа, започна дводневната „мала војна“ во кумановско Диво Насеље. Пет години подоцна, сеќавањата и траумите од трагичните последици остануваат. Случајот ...

Маричиќ: Допрва ни претстојат битки, но правецот е вистински, вратите на ЕУ се отворени

ЦИВИЛ МЕДИА разговараше со Бојан Маричиќ, Национален координатор за интеграции во ЕУ, правен експерт, кој во владата доаѓа со големо искуство од граѓанското општество. https://www.youtube.com/watch?v=13WmA9cgNTs&feature=youtu.be Во првиот дел од интервјуто ...

Богоев: Приватните инвеститори да градат хумано, а не дивјачки и за туѓи профити

ЦИВИЛ Медиа разговараше со градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев за европските вредности, зелените иницијативи, потребата од нови градежни објекти во општината, како и свесноста на жителите во заштита и ...

Низамовски: Европските вредности да се вметнат во образованието

Според Димитар Низамовски од Младинскиот образовен форум главните предизвици во доменот на младите во Македонија се реформите во образовниот систем, високото ниво на корупција во образоването и законот за основно, ...

Коцевски: Потребна е револуција на умот за да ги достигнеме вистинските европски вредности

Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски, учествуваше на работилницата „Каква Македонија сакам?“ во организација на ЦИВИЛ. Со присутните граѓански активисти сподели информации што се однесуваа на активностите на општината во областа ...

Велес подготвен за интегрирање во ЕУ

ЦИВИЛ организираше работилница „Каква Македонија сакам?“, како дел од проектот „Акција-Интеграција“, во Велес на која присуствуваа градоначалникот на општината, Аце Коцевски, претставници на граѓанското општество и на политичките партии. Синиша ...

Page 1 of 2 1 2

CIVILMEDIA NEWSLETTER