fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: загинати

Израелски ракетен напад во околината на Дамаск, три лица загинаа

Околината на сирискиот главен град Дамаск денеска беше цел на израелски воздушни напади во кои загинаа најмалку три лица, објави Сириската опсерваторија за човекови права (SOHR) со седиште во Лондон. ...

Голема ескалација на судирите на Блискиот исток: Убиени тројца американски војници на границата меѓу Сирија и Јордан

Убиството на тројца Американци во Јордан во близина на границата со Сирија е значајна ескалација на и онака несигурната ситуација на Блискиот Исток. Американската централна команда во денешното соопштение потврди ...

Најмалку 11 лица, меѓу кои пет деца, загинаа во руски напад врз Покровск во источна Украина

Најмалку 11 лица, меѓу кои пет деца, загинаа, а осум се ранети вчера во руски напад врз градот Покровск во источна Украина, изјави гувернерот на областа Доњецк, Вадим Филашкин. -Русите ...

РУСКИТЕ АГРЕСОРИ НЕ МРДНАА ОД МЕСТО ЦЕЛА ГОДИНА: Легендарниот лидер, Володимир Зеленски изјави дека агресорот не окупирал ниту едно украинско село во 2023 година

Зеленски: Бројот на загинати во вчерашните руски напади врз Украина се зголеми на 39

Во вчерашните руски напади врз Украина, кои беа меѓу најтешките од почетокот на војната, загинаа најмалку 39 лица, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски. - За жал, во овој момент броиме ...

Пожарникар пристигнува на местото на руски ракетен напад во Харков, 29 декември 2023 година.
Фото: Јевхен Титов/Ројтерс

Русија го изврши најголемиот воздушен напад врз Украина од почетокот на целосната инвазија

Русија го изврши најголемиот воздушен напад врз Украина од почетокот на целосната инвазија, изјави украинската војска за Си-Ен-Ен, со невиден број беспилотни летала и проектили истрелани врз цели низ целата ...

РУСКИ РАКЕТЕН ТЕРОР, Днипро, Украина, 29 декември 2023 година

Руски ракетен терор: Најмалку двајца загинати и 17 повредени во Кијив, погодени повеќе цивилни цели низ Украина, украинската одбрана собори најголем дел од проектилите

Денеска, рускиот агресор изврши еден од најмасовните воздушни напади оваа година на територијата на Украина. Агресорите употребија бараж од најразлично оружје и муниција. ЦИВИЛ МЕДИА доби извештај од раководителот на ...

Фото: Твитер објава на украинската амбасадорка Лариса Дир

Нови руски напади врз Херсон во текот на ноќта, најмалку четири лица загинаа

Најмалку четири лица загинаа, а девет се повредени во синоќешните руски напади врз јужниот украински град Херсон, изјави регионалниот гувернер. Украинската армија во редовен дневен извештај објави дека пресретнала 14 ...

Бројот на загинати во Газа се зголемува по завршувањето на примирјето, сирени за тревога во јужен Израел

По еднонеделното примирје, Израел денеска изврши нови напади врз Појасот Газа. Министерството за здравство во Газа, кое го предводи Хамас, соопшти дека речиси 200 Палестинци се убиени од прекинот на ...

Во руското бомбардирање загинаа двајца спасувачи во регионот Запорижја

Во обновеното бомбардирање од страна на руските војници врз цивилната инфраструктура во регионот Запорижја загинаа двајца вработени во Државната служба за вонредни состојби на Украина, напиша Украинскиот министер за внатрешни ...

Нападнат конвој со палестински цивили во северниот дел на Газа, меѓу загинатите има и деца

Во северниот дел на Газа е нападнат конвој со палестински цивили, откако Израел им порача на жителите да ја напуштат областа. Според првите извештаи меѓу убиените има и деца. Би-Би-Си ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER