fbpx

Tag: закани

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Изјавите на Силјановска – Давкова и Мицкоски поттикнуваат хајка против Кацарска и „неподобните“ судии и обвинители

ДРАГАН МИШЕВ Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска била нападната во саботата, од маж од Богданци, среде бел ден, во угостителски објект во близина на ТЦ „Рамстор“ во центарот на ...

Фото: МИА

Иран се заканува со „затворање на Медитеранот“, без да каже како ќе го изведе тоа

Командант на Иранската револуционерна гарда изјави дека Средоземното Море би можело да биде затворено доколку САД и нивните сојузници продолжат да вршат „злосторства“ во Газа, без да образложи како тоа ...

Шефот на ФБИ го предупреди Западот: Постои закана од терор каква што не е видена од подемот на ИД

Нападот на Хамас врз Израел ќе ја инспирира најголемата терористичка закана за САД од подемот на Исламската држава пред речиси една деценија, предупреди директорот на ФБИ Кристофер Вреј на сослушувањето ...

Израелски министер: Палат живи деца, им ги сечат главите. Ќе го уништиме Хамас

„Израел ќе го избрише Хамас од лицето на Земјата откако деца беа живи запалени и главите им беа отсечени“, изјави израелски министер за Скај њуз. Израелскиот министер за економија Нир ...

Херасимјук: Се влошува состојбата со безбедноста на новинарите во Украина и низ цела Европа

При низата настани поврзани со темата на медиумската активност, присутните забележаа дека состојбата со безбедноста на новинарите се влошува низ цела Европа. „Безбедноста на новинарите станува сè позагрозена. Овој тренд ...

Десничарскиот екстремизам рапидно расте во Германија

Истражувањата покажуваат дека тврдокорните политички верувања се шират надвор од традиционално десничарските демографски групи. Новиот извештај на германски тинк-тенк детално го прикажува порастот на десничарскиот екстремизам низ целата земја, додека ...

Фото: ЦивилМедиа

Петмина бугарски политичари добија заштита поради закани од Руската Федерација

Петмина познати бугарски политичари добија заштита од Службата за национална безбедност (НСС) поради заканите од Руската Федерација, објави Бугарското национално радио повикувајќи се на сопсвтвени извори, пренесува украинскиот јавен сервис ...

Закани кон директорот на АВМУ поради одбиено барање за одземање дозвола на ТВ Алсат М

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ја известува јавноста дека на 13 јули, од страна на непознато лице, на мобилниот телефон на директорот на Агенцијата, д-р Зоран Трајчевски, се ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER