fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: закони

Џафери: Владата има обврска да спроведува закони, од таа причина се направените усогласувања на коефициентите

Законите коишто се носат се обврска да се спроведуваат, а Владата има обврска да спроведува закони. Од таа причина, усогласување на коефициентите на лицата коишто се во рамки, во надлежност ...

Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледува измените на законите за коридорите 8 и 10д пред да ги потпише указите

Претседателот на државата Стево Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледа измените на законите поврзани со коридорите 8 и 10д донесени вчера од Собранието, посочуваат за МИА од Кабинетот ...

Фото/ Собрание на Р.С. Македонија

Измените на девет закони за автопатските делници денеска во Собрание

Измените и дополнувањата на девет закони поврзани со автопатските делници што треба да ги гради американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“ се на дневен ред на денешната 112-та собраниска седница. Сите ...

Фото: миа.мк/архива

МОН: Изготвени нацрт верзии на новите закони за средно, за стручно образование и обука и за образование на возрасните

Три нови законски решенија ќе го стимулираат напредокот на средното, стручното образование и обука, како и образованието на возрасните. Нацрт верзиите се изготвени низ повеќе дискусии организирани периодов со засегнатите ...

Пазарџиите излегоа пред Собрание

Пазарџиите утрово излегоа на протест пред Собранието на Република Македонија во знак на револт спрема новиот закон, со кој се бара од нив да обезбедат лиценци и им се забранува ...

Ќе има ли можност за нови партиски вработувања во јавните претпријатија?

Пратениците Александар Кирацовски и Благоја Трпевски, од владеачкото мнозинство од СДСМ и ДУИ, предложија по скратена постапка да се донесе закон со кој во сите јавни претпријатија директорите ќе добијат ...

Дескоска: Измените на Законот спречување на корупција на јавна расправа

Нов состав на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), менување на условите за именување претседател и членови на Комисијата, како и проширување на нејзините надлежности, се дел од измените и ...

Значи, можело!

Сето тоа го знаеме или би требало да го знаеме, барем од општа култура... Парламентот е највисок извор на моќта и мора да функционира и да им служи на интересите ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER