fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: затворска казна

Доминик Пецола, член на екстремната десничарска група „Горди момчиња“, и препознатливо лице од толпата што учествуваше во нападот на Капитолот на 6 јануари 2021 година, денеска беше осуден на десет години затвор. Фото: МИА

Уште една висока затворска казна доделена за упадот во Капитолот на 6 јануари

Доминик Пецола, член на екстремната десничарска група „Горди момчиња“, и препознатливо лице од толпата што учествуваше во нападот на Капитолот на 6 јануари 2021 година, денеска беше осуден на десет ...

Затвор од 15 месеци за анестезилогот од Тетово кој на социјалните мрежи снимаше пациенти и медицински персонал

Анестезиологот Валтон Дервиши кој на социјалните мрежи во живо снимаше пациенти и вработени во Клиничката болница Тетово денескa на почетокот на судењето ја призна вината, по што судот му одреди ...

Русите осудија украински активист за човекови права и двајца членови на Азов

„Врховниот суд“ на самопрогласените „Народни Републики Доњецк и Луганск“, две украински провинции под контрола на проруските сили, осуди тројца украински државјани кои се обвинети за наводно извршени воени злосторства. Меѓу ...

Демонстрант со иранско знаме и црвени раце насликани на лицето присуствува на митинг за поддршка на иранските протести, во Париз на 9 октомври 2022 година. - Фото
: JULIEN DE ROSA/AFP

Иран осуди 400 луѓе на затворски казни до 10 години поради учество во протестите

Бројките од провинцијата Техеран укажуваат на степенот на задушување на протестите предизвикани од убиството на Махса Амини. Судовите во и околу иранската престолнина осудија 400 лица под обвинение поврзани со ...

Затворската казна за напаѓачот на новинарите на А1он е порака до идните напаѓачи

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја поздравува одлуката на Основен суд Скопје 1, со која напаѓачот на новинарската екипа на А1он, лани на протестите на движењето „За заедничка Македонија“, Матија ...

Дедото на Тамара доби седум години и шест месеци затворска казна

Седум години и шест месеци затворска казна доби дедото на Тамара, Љупчо Стојановски за обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Судиката Софија Лаличиќ во образложението за ...

Поранешен дипломат на Ватикан осуден поради детска порнографија

Ватиканскиот суд денеска го осуди ватиканскиот дипломат монсињор Карлo Капела на пет години затвор поради поседување и дистрибуција на детска порнографија. Тоа е прво такво судење во Ватикан. Капела покрај ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER