fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: жени

ОН: Иран врши злосторства против човештвото врз жените и девојчињата

Иранската „репресија врз мирните протести“ и „институционалната дискриминација врз жените и девојчињата“ доведоа до кршење на човековите права, од кои некои може да се окарактеризираат како „злосторства против човештвото“, пишува ...

Шекеринска и Спасовски: Жените подобро се справуваат со предизвиците, прогресивните идеи за половата рамноправност е социјалдемократски концепт

Потпретседателката на Партијата на европските социјалисти (ПЕС) Радмила Шекеринска и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, вчера учествуваа на панел дискусијата „Влијанието на анти-родовото движење на агендата на жените, мирот ...

На жени од Гренланд присилно им била вметната контрацепција, бараат отштета од Данска

Група жени од Гренланд бараат отштета од Данска поради спроведување на кампања за принудна контрацепција во текот на 60-тите години од минатиот век, изјави денеска адвокат на жените. Со оглед ...

Жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права и поволности како и мажите

Жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права и поволности како и мажите, соопштуваат од Министерството за правда, откако министерот Кренар Лога ги потпиша измените на Правилникот за ...

Земјите на ЕУ одобрија правила за намалување на родовиот јаз во платите

Земјите-членки на ЕУ одобрија нови правила за намалување на нееднаквоста во платите меѓу мажите и жените во Европската унија, соопшти Советот на ЕУ. Регулативата за транспарентност на платите ќе помогне ...

Иран поставува камери на јавни места за да ги идентификува жените без хиџаб

Во нов обид за сузбивање на зголемениот број жени кои не го почитуваат задолжителниот кодекс на облекување, иранските власти поставуваат камери на јавни места и патишта за да ги идентификуваат ...

Жените во Јужна Кореја се приклучуваат на движењето „Четири не“ кое бара родова еднаквост

Многу жени во Јужна Кореја се презаситени од машката доминација и во последните години зазедоа радикален став: одбиваат да се мажат, да излегуваат со мажи, да имаат сексуални односи и ...

Ретроспектива -Препораки и решенија за дискриминацијата на жените на институционално и општествено ниво-меѓу декларациите и реалноста

Родовата еднаквост е едно од човековите права за кои ЦИВИЛ, како организација за човекови права и слободи, постојано укажува дека декларативното залагање за подобрување на состојбите во однос на овие ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER