fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: жени

Тренчевска: Жени пратенички не само од ВМРО ДПМНЕ, туку и пратенички од други партии се дел од настанот организиран на 1 март

По повод утрешниот настан организиран од страна на Министерството за труд и социјална политика „Жени во политиката, говор на омраза, сенка која обесхрабруба“, пратенички од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во ...

Земји-членки на Советот за безбедност на ОН ги повикаа талибанците да ги прекинат угнетувачките мерки против жените во Авганистан

Десетина земји-членки на Советот за безбедност на ОН денеска ги повикаа талибанците да ги прекинат сите угнетувачки мерки против жените во Авганистан, на маргините на состанокот зад затворени врати за ...

Скриншот од видео објавено на Твитер профилот на Шабнам Насими, поранешна советничка за мигранти во британската влада.

Протест на жени во Авганистан, талибанците ги растераа со водени топови

Десетици девојки и жени, главно студентки, излегоа денеска на улиците на западниот авганистански град Херат, протестирајќи поради забраната за образование на жените воведена од талибанските власти, објави Си Ен Ен. ...

Фото извор: МИА

Талибанците им забранија на жените кои работат во невладини организации да одат на работа

Авганистанската администрација под контрола на талибанците денеска им нареди на сите локални и странски невладини организации (НВО) да им забранат на жените вработени во нив да доаѓаат на работа, пренесува ...

Конференција „Предизвици со кои се соочуваат жените, мајките и децата од руралните населени места и од ромските средини во пристапот до здравствена заштита“

Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ денеска во хотелот „Мериот“ во Скопје ќе одржи прес-конференција на тема „Предизвици со кои се соочуваат жените, мајките и децата од ...

Дали Иран попушта пред протестите? Најавено е можно укинување на обврската за носење хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција. „Моралната полиција нема никаква врска со судството и затоа е ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Политичкиот карактер на правописот, жените во албанската влада, ориентализмот и албанскиот идентитет

ПАНОРАМА: Политичкиот карактер на правописот „Стандардизацијата и обединувањето на правописот на албанскиот литературен јазик не е само лингвистичко научно прашање, туку пред сè политичко прашање условено историски од австриските империјално-колонијалистички ...

Добро утро со Орданоски

Мој длабок наклон, храбри дами!

пишува: САШО ОРДАНОСКИ  Нешто ми падна во очи уште пред неколку дена, кога ги гледав групните фотографии и селфијата од посетите на Филипче на разни клиники низ Скопје, на одделенијата кои ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER