fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: жени

„Кај ти е газдата“- предрасуди за жените-претприемачи во Македонија

Бројот на жените-претприемачи во Македонија не се зголемува. Точно е дека се отвораат нови фирми, но и се затвораат веќе постоечките. Подршката од државата не е доволна, ниту сосема соодветствува ...

Конференција за жените од руралните средини

Во рамки на проектот „Поддршка од граѓанското општество кон политиките за социјална кохезија и различностите“, денеска ќе се одржи конференција посветена на жените од руралните средини во организација на Хелсиншкиот комитет ...

Turkish anti-riot police push away protesters  at Kadikoy district in Istanbul, on November 6, 2016, during a demonstration against the arrest of nine  MPs of the pro-Kurdish People's Democratic Party (HDP), including the two co-leaders.
Turkey's main pro-Kurdish party on Sunday said it was pulling out of parliament after nine of its MPs including the two co-leaders were arrested in an unprecedented crackdown. / AFP PHOTO / YASIN AKGUL

Турција: Во последната декада убиени 2.337 жени од нивни партнери или роднини

Вкупно 2.337 жени се убиени во Турција во iизминатите десет години од страна на нивните партнери или роднини, јави турската телевизија НТВ. Убиствата главно се случиле кога жените побарале да се ...

Седумдесет и осум проценти од жртвите на физичко насилство се жени

Состојбата со родовата еднаквост во државата останува само декларативна заложба на властите, оценуваат од Хелсиншкиот комитет по повод Меѓународниот ден на жената.  Во соопштението испратено по повод 8 Март се ...

Прва вонмузејска поставка на артефакти, носии и инсталации за жената во Македонија

По повод меѓународниот ден на жената 8 Март денеска ќе биде презентирана првата вонмузејска поставка на артефакти, носии и инсталации за жената во Македонија. Ова експо, како што посочуваат организаторите, ...

Вториот човек на УНИЦЕФ поднесе оставка поради непристоен однос кон жени

Заменикот извршен директор на Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ), Џастин Форсајт денеска поднесе оставка на функцијата, откако беше обвинет за непристоен однос кон повеќе жени. Обвинувањата против Британецот Форсајт се ...

Илјадници Аргентинки протестираа за легализирање на абортусот

Илјадници Аргентинки протестираа пред Парламентот со барање за легализирање на абортусот и предупредија на ризиците по жените од кои прават нелегалните абортуси. - Парламентарците треба итно да го променат законодавството. ...

Page 3 of 5 1 2 3 4 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER