fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Ципрас

Заев: Верувам дека пет години подоцна, договорот од Преспа донесе многу придобивки за народот на Северна Македонија

Пет години по Договорот од Преспа, поранешниот премиер на Северна Македонија, Зоран Заев, зборуваше на вестите на  Уан канал со водителот Ренато Лека за ратификацијата на меморандумите од грчкиот парламент, ...

Заев за оставката на Ципрас: Од врвни демократски политичари треба да се очекува борба за цели и идеали, но и отчетност и одговорност

Оставката на Ципрас ја гледам како чин на преземена одговорност пред членството на СИРИЗА и пред грчкиот народ. Од врвни демократски политичари како него треба да се очекува токму тоа, ...

Ципрас: Сириза, меѓу другото, меѓународниот имиџ на Грција го обнови и со Договорот од Преспа

За лидерот на Сириза и поранешен премиер на Грција Алексис Ципрас, кој денеска соопшти дека поднесува оставка на лидерската позиција во партијата, Договорот од Преспа е еден од трите најважни ...

Ципрас до ЛГБТ+ заедницата: Институционализирање на бракот за сите парови независно од полот

Официјализирање на бракот за сите парови, без разлика на полот и правото да имаат деца, доколку СИРИЗА дојде на власт, најави лидерот на партијата Алексис Ципрас во неговата видео порака ...

Пет години од првото поздравување на Заев и Ципрас: за помалку од шест месеци решија тридецениски спор

На денешен ден пред пет години се одржа првата средба помеѓу поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас кои за помалку од шест месеци познавање решија ...

Ципрас: Можно е Мицотакис да оди на предвремени избори по расправата за буџетот

Сметам дека е многу веројатно господинот Мицотакис да не го отвори повторно Парламентот по расправата за буџетот и да оди на предвремени избори, оцени лидерот на грчката опозициска партија Алексис ...

Македонија оди по тенка жица

Сѐ можеше да биде подобро. Буквално сѐ. Првата грешка од почетокот на отпорот против диктаторчето и неговата Фамилија беше да се седне со нив на преговарачката маса. Тоа го бараше ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER