fbpx
Фото: Фејзбук
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Tag: злоупотреби

Македонска зелена агенда: Трендот на злоупотреба на зелените идеи се опасност и за Северна Македонија

„Ултра десничарски, неонацистички и други радикални или екстремистички поединци или групи го наоѓаат своето упориште во  зелените движења или иницијативи, па и во зелените партии. Од таму затскриени зад зелената ...

Фото: МИА

ЕУ воведе санкции против шест лица за кршење на човековите права во Русија и Украина

Советот на ЕУ денеска одлучи да воведе санкции кон шест лица одговорни за „сериозни прекршувања на човековите права во Руската Федерација и на териториите на Украина кои Русија привремено ги ...

Функционер на СДСМ под кривична истрага за местење тендери

М.К., функционер на СДСМ од Ново Село е првоосомничен за кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, дознава ЦИВИЛ Медиа од неофицијални извори, а следејќи ја трагата на соопштението ...

Кој повеќе ја злоупотребува државата?

ВМРО –ДПМНЕ денеска уште еднаш ја обвини СДСМ дека ја третира државата како лична сопственост овој пат во контекст на, како што велат, злоупотребата на службеното возило на директорот на ...

Фејсбук со години собирал телефонски броеви, контакти и други податоци од андроидите

Откако социјалната мрежа Фејсбук  вчера објави извинување во американските и британските весници поради скандалот со британската консултантска фирма „Кембриџ Аналитика“, веб страницата „Арс Техника“ информира дека корисниците проверувале кои податоци се ...

МОН: Ќе се испитаат сите индиции за евентуално верско организирање во училиштата

Министерството за образование и наука утре ќе побара од Државниот просветен инспекорат да ги испита сите индиции за евентуално верско организирање и дејствување во училиштата, а во врска со учеството ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER