fbpx
Фото: Фејсбук
Фото: МИА
Битиќи/Фото: Влада.мк

АНТИКОРУПЦИЈА

Задоволствата на корупцијата

ЕЛЕНА МИХАЈЛОВА СТРАТИЛАТИ Корупцијата стана централен фокус на глобалниот неолиберален поредок. Таа е препознаена како главната причина за човековото страдање и лишеност: ја поткопува компетентноста, правичноста и демократскиот легитимитет на...

Read more

Потпишана Декларација на жени лидери за добро владеење и антикорупција во Југоисточна Европа

Зајакнувањето на жените во политиката, силно лидерство, вмрежување и родова еднаквост се дел од клучните работи кои се во фокусот на Форумот на жени - лидери за добро владеење и...

Read more

Грковска: Најслабата алка во справуавњето со корупцијата ни е правосудниот систем

Најслабата алка во справуавњето со корупцијата ни е правосудсниот систем, очекувам исчекор од правосудството, а тоа го очекуваат и граѓаните, вели вицепремиерката за политики за добро владеење Славица Грковска. Грковска...

Read more

Гир: Потребна е промена на системот за институциите да можат да се борат и да се справат со корупцијата

Немам увид во поединци кои би можеле да бидат цел на санкции, изјави амбасадорот на Европската Унија во земјава Дејвид Гир на прашањето дали Брисел е запознат за лица поврзани...

Read more

Амбасадорката Агелер: Зајакнување на правосудството во земјава на сите нивоа е главен приоритет

Зајакнување на правосудството во земјава, на сите нивоа, е главен приоритет за Амбасада на САД, за мене лично и за Вашингтон, изјави американската амбасадорка во земјава Анџела Агелер. По посетата...

Read more

Преку фотомонтажа злоупотребени семејни фотографии на Ивановска од ДКСК

Државната комисија за спречување на корупцијата согласно своите надлежности постапува со ист пристап кон сите предмети. Целокупната стручност и расположливите капацитети се насочени кон утврдување на фактите и давање на...

Read more

Антикорупциска отвори предмет за првиот вицепремиер Артан Груби

Билјана Ивановска, ДКСК / Фото: Б. Јордановска, ЦИВИЛ

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната редовна седница потврди дека пред десет дена е отворен предмет за првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу...

Read more

Влада за деблокада

ЉУБИША НИКОЛОВСКИ Со кратки но интензивни преговори премиерот Димитар Ковачевски успеа да формира Влада со партии кои ја ставија иднината на земјата пред тесно партиските интереси. Лидерите, партиципиенти во преговорите,...

Read more

Антикорупциска ги „чешлала“ Агенцијата за филм и Милчо Манчевски, ама го чека извештајот од ДЗР

Се чека извештај од Државниот завод за ревизија за да одлучи дали има основ за продолжување на постапката за утврдување на можни злоупотреби на средствата од Агенцијата за филм од...

Read more

Грковска: Правосудниот систем е најслаба карика во борбата против корупцијата

Вицепремиерката за политики за добро владеење Славица Грковска, која се наоѓа на Молитвениот појадок во Вашингтон, вели дека уште многу треба да се направи за борбата против корупцијата, граѓаните треба...

Read more
Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER