fbpx
ПРетседателот Стево Пендаровски, извор: Твитер профил на Пендаровски
Џабир Дерала
Граѓаните за Македонија - „Доаѓаме“, Скопје, 17 мај 2015

ФОРУМ

Рамадани: Македонија е во НАТО, но руското влијание уште е преголемо

Во Дистрикт на Цивил Прес Студио - интервју на Зоран Иванов со Исмет Рамадани, Претседател на Северноатлантскиот совет во Република Северна Македонија. Тој зборува за: Македонија по локланите избори, СДСМ...

Read more

Ванхауте: Предвремени избори не се решение за излез од кризата, решете ги проблемите, продолжете до крајот на мандатот

Питер Ванхауте (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)

Питер Ванхауте во опширно интервју за ЦИВИЛ МЕДИА посочи дека предвремени избори не се решение за излез од кризата, и дека владата треба да продолжи со мандатот и да ги...

Read more

Ванхауте: Постапката за набавка на фингерпринт апаратите е смешна и несоодветна

Питер Ванхауте (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)

„Накратко, за фингерпринт системот. Набавката на тој систем, ќе бидам многу искрен, навистина е смешна. Прво велите дека немате доволно време за донесување на соодветна постапка за набавка. https://youtu.be/T1ZuTF50L_s „Значи,...

Read more

Ванхауте: Бугарскиот пристап за креирање хаос очигледно успева

Питер Ванхауте, меѓународен медијатор на високо ниво, експерт за јакнење на парламентот и политичките партии во интервју за ЦИВИЛ Медиа говори за односот на Бугарија кон решавањето на спорот со...

Read more

Груби – Гир: Спорот со Бугарија треба што поскоро да се реши, време е за старт на преговорите

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска имаше средба со евроамбасадорот Дејвид Гир на која се разговараше за евоинтеграцијата на Република Северна Македонија,...

Read more

Ванхауте: Премиерот Заев има мандат од граѓаните, треба да креира стабилност и да остане на функција до крајот на мандатот

Питер Ванхауте (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)

ЦИВИЛ МЕДИА разговараше со Питер Ванхауте, меѓународен медијатор на високо ниво, експерт за јакнење на парламентот и политичките партии. Во интервјуто, објавено на интернет порталот Civil Today, станува збор за...

Read more

Ковачевски: Да извлечеме поука и да се менуваме, фокус на обединувањето, европската агенда и реалните проблеми на граѓаните

СДСМ треба интензивно да ја спроведува европската агенда, но не може да очекуваме дека ЕУ или некој друг ќе ни ги реши проблемите. Приоритет мора да е домашната политика, подигање...

Read more

Кажаа за ЦИВИЛ – Тодоровска: ЦИВИЛ прв и единствен не заборава да каже „граѓанки и граѓани, другарки и другари“

Активистката Савка Тодоровска, една од ветеранките од граѓанскиот сектор, на Конференцијата „Меѓу стремежите и реалноста“, (на 29 ноември, 2019, посветена на успесите, проблемите и перспективите на невладиниот сектор, a по повод одбележувањето...

Read more

Кажаа за ЦИВИЛ – Муслиу: Ние не сме претставници на граѓаните, ние сме заштиници на граѓанските интереси

Алберт Муслиу од невладината организација АДИ, на Конференцијата „Меѓу стремежите и реалноста“, (на 29 ноември, 2019, посветена на успесите, проблемите и перспективите на невладиниот сектор, a по повод одбележувањето на 20...

Read more

(ВИДЕО) Ванхауте: Премиерот Заев има мандат од граѓаните, треба да креира стабилност и да остане до крајот на мандатот

Питер Ванхауте (фото: Д. Муратов/ЦИВИЛ)

ЦИВИЛ МЕДИА разговараше со Питер Ванхауте, меѓународен медијатор на високо ниво, експерт за јакнење на парламентот и политичките партии. Во интервјуто, објавено на интернет порталот Civil Today, станува збор за...

Read more
Page 87 of 196 1 86 87 88 196

CIVILMEDIA NEWSLETTER