ГОВОР НА ОМРАЗА

Кардула: Мора да покажеме зрелост и сите заедно да осудиме секаков вид на говор на омраза, тука нема компромис

„Никогаш не сум можел да го разберам национализмот и нетрпеливоста кон другиот само затоа што припаѓа на друг етникум. Имаме еден живот и да го потрошиме на таква баналност е недозволиво“...

Read more

„Табло со предавници на ВМРО-ДПМНЕ“ проследено со говор на омраза и повици за линч

Откако градоначланикот на Кавадарци, Митко Јанчев, го откажа протестот против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со цел да издејстува негово повлекување од челната позиција во партијата, за тој да го...

Read more

Смртта на Амди Бајрам проследена со говор на омраза и дезинформации

Говорот на омраза на социјалните мрежи не стивнува кон починатиот поранешен пратеник, лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам. Пред три дена, веднаш по информацијата дека починал Амди Бајрам, на...

Read more

„Еден комуњар помалку“, „на сите од СДСМ им го посакувам тоа“ – Говорот на омраза не ја одмина ниту смртта на младиот пулмолог

Ниту смртта на младиот пулмолог Трајче Нешковски не ги одмина експлицитните коментари, полни со говор на омраза. Додека пријателите, пациентите и сопартијците за последен пат се поздравуваа со својот другар...

Read more

Фејсбук ќе го третира негирањето на Холокаустот како забранет говор на омраза

Фејсбук ги менува своите интерни правила со вклучување на негирањето на Холокаустот во дефиницијата на говор на омраза, откако неколку години трпеше критики дека не презема доволно силни мерки за...

Read more

Говор на омраза кон активистот Денис Јанкуловски и неговото семејство

Извесен Предраг Петровски искажува експлицитен говор на омраза на Фејсбук страницата на Фронтлајн, во коментар после текстот од Денис Јанкуловски со наслов: Маски и дистанца се надевам привремено, совесност и внимателност ЗАСЕКОГАШ!...

Read more

(Инфографик) Во државата недостига превенција на говорот на омраза кој резултира со несакани последици меѓу малолетници

Во последната деценија се намалува бројот на деца малолетници кои биле во судир со закон и се осудени на казна, покажуваат бројките на Државниот завод за статистика. Од друга страна...

Read more

Ќотек и багер за ѓупското – чергарско племе, бара организаторот на протестот за поддршка на полицајците

Експлицитен говор на омраза кон Ромите од Зоран Христовски кој е организатор на протестот за поддршка на полицајците од СВР Битола кои се суспендирани, и кои добија кривичните пријави и...

Read more

Графитот „Ѕидот на мирот“ ги покри пораките со говор на омраза во Скопска чаршија

Графит посветен на мирот ги покри пораките со говор на омраза на еден од ѕидовите во Старата скопска Чаршија. Графитот е реализиран од активистите Јетмир Асани и Валон Кучи, а...

Read more

Сарачини: Итно мерки против хулиганите, ало заспано обвинителство, се слушаме ли!?

Државата под итно да преземе мерки против хулиганизмот! Денес во Ѓорче Петров за влакно е избегнат сериозен инцидент. На повиците „Мртов Шиптар добар Шиптар“ од навивачи, застана цела албанска свадба....

Read more
Page 1 of 22 1 2 22
Currently Playing