fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

ХИБРИДНИ ЗАКАНИ

Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

Американската информатичка компанија Мајкрософт денеска соопшти дека идентификувала „стратешка шпионажа“ на хакери кои работат за Русија во 42 земји кои ја поддржуваат Украина. Мета на хакерите се државни институции, аналитички...

Read more

Бугарскиот аналитичар Владимиров: Ветото не е смислено во Софија, тоа е акција на руските специјални служби

Основата на сите случувања во бугарската политика во последните денови е разговорот за енергијата, изјави аналитичарот Владимир Владимиров за вечерашната Топ Тема на Телма телевизија. Според него, владата на Петков...

Read more

Досие: Специјалната воена и пропагандна операција на Русија против Украина и демократскиот свет

ЏАБИР ДЕРАЛА На самиот почеток на целосната руска инвазија против Украина, голем број интернет портали и дел од традиционалните медиуми во Северна Македонија станаа мета на пропагандата под диктат на...

Read more

Вицепремиерката Грковска ќе учествува на Форумот за дигитална безбедност на Западен Балкан во Талин, Естонија

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска замина за Талин, Естонија каде ќе учествува на Форумот за дигитална безбедност на Западен Балкан, но...

Read more

Државниот секретар Николиќ ја отвори работилницата на проектот „Глобални дијалози за сајбер – политика: сајбер дијалог во Западен Балкан“

Државниот секретар, Драган Николиќ денеска ја отвори работилницата на проектот „Глобални дијалози за сајбер – политика: сајбер дијалог во Западен Балкан“, која е во ко-организација на Министерството за одбрана, Воената...

Read more

Проруски хакери нападнале сајтови на италијански државни институции

Проруски хакери нападнале интернет-страници на неколку италијански државни институции и министерства, соопшти денеска полицијата во Рим, пренесува МИА. До 10 часот изутринава не беше можно да се пристапи до сајтовите...

Read more

„Шпигел“: Руски хакери напаѓаат германски сајтови

Руски хакери ги напаѓаат сајтовите на германските власти, институции и аеродроми, тврди германското списание „Шпигел“, повикувајќи се на интерниот извештај на надлежните органи. Од кибер нападите, меѓу другото, се погодени...

Read more

Кога совеста е мртва, тогаш умира вистината  

ЗОРАН ИВАНОВ Зад највлијателните пропагандни машинерии стојат моќни држави со моќни буџети, со моќни организации. Тие катадневно продуцираат агресивна пропагандна информативна војна во која доминираат лагата и манипулацијата и во...

Read more

Петровска: Ниту една стратегија за хибридни закани не може целосно да биде имплементирана ако во неа не учествуваат сите актери во државата

Славјанка Петровска, пратеничка во Собрание и член на СДСМ, панел на ЦИВИЛ - Попис: Статистика, не политика/ Фото: Биљана Јордановска, ЦИВИЛ

Нашите земји ќе продолжат да се соочуваат со закани и предизвици и од државните и од недржавните актери кои користат хибридни закани кои ги таргетираат нашите политички институции, нашето јавно...

Read more

Хакери упаднаа во фејсбук-профилите на украинската армија и ги повикаа војниците да се предадат

Хакери упаднаа во воените фејсбук-профили на Украина во обид да ги принудат војниците да се предадат, објави компанијата Мета, во чија сопственост е Фејсбук, пренесе МИА. Нападнати се профилите на...

Read more
Page 1 of 31 1 2 31

CIVILMEDIA NEWSLETTER