fbpx
Џабир Дерала
Џабир Дерала, Изборен рапорт, 26 окт. 2021 (фото: А. Петровски/ЦИВИЛ)
Стевчо Јакимовски

ХИБРИДНИ ЗАКАНИ

Борел и Гир: Граѓаните од Западен Балкан стануваат поотпорни на лажните вести, поголем предизвик е јакнењето на медиумската писменост

Дезинформациите и лажните вести претставуваат закана за глобалниот свет и за демократијата во светот. Тоа особено стана видливо во пандемијата со Ковид-19, кога лажните вести предизвикаа и загрозување на здравјето...

Read more

Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз

Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз, јави ДПА. Поднесена е жалба до обвинителството, соопшти здравствената служба на париските болници. Нападот погоди област каде што беа...

Read more

Средба Шаќири – Силвестри: Можности за соработка во областа на сајбер безбедностa

Процесот на дигитализација и сајбер безбедностa беа клучна тема на денешната средба на министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири со амбасадорот на Италија во државава Андреа Силвестри. Од...

Read more

Симовски: Имавме два хакерски напади на системот, успешно се одбиени

Директорот на Државниот завод за статистика  Апостол Симовски вели дека нивната веб-страница е под постојан напад на хакери и оти имало два обиди за хакерски упади на системот за попишување,...

Read more

Шекеринска: Справувањето со дезинформациите и опасните пропаганди е безбедносен приоритет

Дезинформациите и опасните пропаганди не се нови закани. Постоеле и се користеле и порано, напиша на својот официјален Фејсбук профил министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. Но, дигиталната технологија им даде...

Read more

Шаќири: Сајбер безбедноста е важен фактор во процесот на дигитализација

По добивањето коментари и сугестии од дебатата за Националната стратегија за ИКТ, се подготвува информацијата за следната владина седница, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири. Како...

Read more

Лажна вест за изгорена птица покрај гнездо во Пехчево – со стари фотографии од Пакистан

На социјалната мрежа Твитер продолжува канонадата од лажни вести и дезинформации, кои најчесто доаѓаат од анонимни или лажни профили на корисници на оваа мрежа. Вакви објави се појавија и во...

Read more

Лажни профили блиски до „Левица“ шират лажни вести за преименување на детските одморалишта во Крушево

„Знае некој од кога детски одморалишта во Крушево се именувани Талат Џафери и Амди Бајрам?“, прашува Твитер корисникот „Локумче #Апсаана“. Користено е лажно внесување податоци во Гугл Мапс, за да...

Read more

Цурај: Заштитата на дигиталните права е всушност основната база на дигиталната демократија

Г -дин Ерјон Цурај е експерт за дигитална трансформација/основач и управен партнер во Tech 360 Smart Solutions/координатор на модули Жан Моне/деловен развој. Во обраќањето на Регионалната конференција „Напади врз демократијата...

Read more

Вистиномер: Невистинити информации за вакцините против КОВИД-19 продолжуваат да се споделуваат на социјалните мрежи

На социјалните мрежи продолжува дезинформативната кампања за вакцините против КОВИД–19. Иако медицинските експерти постојано тврдат дека вакцините немаат магнетизирачки ефект и не содржат магнетизирачки состојки, на интернет продолжуваат да кружат видеа во кои се тврди дека во вакцината има метал...

Read more
Page 1 of 26 1 2 26

CIVILMEDIA NEWSLETTER