fbpx
Оливер Спасовски
Official portrait of NATO Heads of State and Government

ХИБРИДНИ ЗАКАНИ

Хакери упаднаа во фејсбук-профилите на украинската армија и ги повикаа војниците да се предадат

Хакери упаднаа во воените фејсбук-профили на Украина во обид да ги принудат војниците да се предадат, објави компанијата Мета, во чија сопственост е Фејсбук, пренесе МИА. Нападнати се профилите на...

Read more

Извештај на Гугл: Руски хакери нападнале мрежи на НАТО и на источноевропски воени сили

Руски хакери неодамна се обиделе да ги пробијат безбедносните мрежи на НАТО и вооружените сили на одредени источноевропски земји, објави денеска Аналитичката група на Гугл што анализира закани, пренесува МИА....

Read more

Владата со надлежните институции и јавниот сектор се договорија да ја превенираат и спречуваат онлајн радикализацијата

Имајќи предвид дека радикализацијата преку интернет e феномен кој е во постојан развој, како на меѓународно ниво така и во нашата земја, Националниот комитет за спречување на насилен екстремизам и...

Read more

Институциите на ЕУ недоволно заштитени од кибер напади

Институциите на Европската унија не се доволно заштитени од кибер напади, според истражувањето на Ревизорската управа, пренесува МИА. Бидејќи институциите на ЕУ се тесно поврзани, слабите точки кај која било...

Read more

Потпишување меморандум за соработка во борбата против радикализација преку интернет

  Претставници на државни институции и компании, вклучени во процесот на спречување на радикализација преку интернет, денеска напладне во Клубот на пратеници ќе потпишат меморандум за соработка во борбата против...

Read more

САД распишаа потерница од 10 милиони долари за руски хакер

Американскиот Стејт департмент преку програмата Награда за правда денеска распиша потерница за рускиот хакер Евгениј Викторович Гладких со награда во висина од 10 милиони долари за информација што ќе води...

Read more

Ретуширање на историјата, омилена руска пропагандна алатка уште од времето на Сталин

Путиновата пропагандна машинерија и досега, а особено со почетокот на воената агресија врз Украина, во создавањето на искривена слика за тековните случувања и за оправдувањето за најзините недемократски постапки и...

Read more

Украина формира „ИТ армија“

Украина ќе формира „ИТ армија“ за борба против дигиталните упади на Русија, изјави вицепремиерот Михаило Федоров. „Создаваме ИТ армија“, напиша Федоров во твит. „Ќе има задачи за сите. Продолжуваме да...

Read more

Голем хакерски напад во Украина, паднаа веб-страниците на Владата и на Министерството за надворешни работи

Неколку интернет страници на украински државни органи, вклучувајќи ги и страниците на владата и Министерството за надворешни работи, се под хакерски напад и се привремено недостапни,пренесува Укринформ. [caption id="attachment_199660" align="aligncenter"...

Read more

НБ: Хакерски напад на веб-страниците на НБ и домашните банки, доверливоста на податоците не е доведена во прашање

Вчеравечер, кус временски период беше отежнат или блокиран пристапот до веб-страниците на Народната банка (НБ) и домашните банки, како резултат на ДДоС напад. Ова беше надминато во најкус рок преку...

Read more
Page 2 of 31 1 2 3 31

CIVILMEDIA NEWSLETTER