fbpx
Џабир Дерала

Орданоски: Играњето со национализмот е многу опасно, евроинтеграциите подразбираат соработка, а не конфронтации

Сашо Орданоси/ Фотографија: Б. Јордановска, ЦИВИЛ

Сашо Орданоски, политички аналитичар, во интервјуто за ЦИВИЛ МЕДИА ги разобличува поттикнувачите на меѓуетнички конфликти, националистичките агенди и тесната поврзаност на политичките и општествените структури, вклучително и медиумите, во градењето...

Read more

Алаѓозовски: Негувањето на меѓуетничките односи нема алтернатива

Роберт Алаѓозовски е Национален координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка во Владата. Тој е еден од креаторите, а сега и одговорен за спроведување на една...

Read more

Царовска: Кога истакнуваме различности, да ги истакнуваме како позитивни вредности

Актуелната министерка за образование и наука, Мила Царовска, може да се пофали со богато портфолио како во политиката, таа и во граѓанскиот сектор. Од граѓанска активистка до најуспешна министерка во...

Read more

Рогожарска Поповска: Наместо со промовирање на кандидати, во Штип, за жал, секогаш се стартува со црна кампања

Маријана Рогожаска Поповска, претседателка на Совет на Општина Штип/фотографија: Б. Јордановска

Актуелна тема овие денови се предвремените локални избори во Штип и Пласница. Поради пандемијата со Ковид-19 во јавноста имаше доста реакции дали е потребно тие да се спроведат, колку тие...

Read more

Николов: Нашата основна функција како пратеници би немала смисла доколку го изгубиме контактот со граѓаните

Дел од тимот на ЦИВИЛ Медиа имаше прилика да ја посети канцеларијата за средба со граѓаните, која неодамна ја отвори пратеникот Д-р Сашко Николов во Штип. При посетата имавме прилика...

Read more

Маричиќ: Утврдувањето на одговорноста за кривичните дела што произлегуваат од прислушувањето ќе продолжи

ЦИВИЛ МЕДИА побара интервју со Бојан Маричиќ, Министер за правда на Република Северна Македонија, во исклучително деликатен период за земјата. Извештајот од Европската комисија е позитивен, но препораките во него...

Read more

Кардула: Мора да покажеме зрелост и сите заедно да осудиме секаков вид на говор на омраза, тука нема компромис

„Никогаш не сум можел да го разберам национализмот и нетрпеливоста кон другиот само затоа што припаѓа на друг етникум. Имаме еден живот и да го потрошиме на таква баналност е недозволиво“...

Read more

Димитриевски: Младите ни заминуваат во Европа оти таму има владеење на правото, ред и дисциплина

Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски за ЦИВИЛ Медиа, даде свои видувања за моменталната политичка состојба во земјата по предвремените парламентарни избори, прогнози за локалните извори во 2021, како и...

Read more

Димитриевски: Одредени политичари ги користат најгорливите прашања за ефтини политички поени

Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски, одговори на повикот на Зелен ЦИВИЛ за отворање на темата за зелените вредности, социјалната правда и антинационализам. https://www.youtube.com/watch?v=LSe0u01hUgQ&feature=youtu.be ЦИВИЛ Медиа: Кои се зелените перспективи...

Read more

Марин: Во поделено општество единствени губитници се граѓаните

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, одговори на повикот на Зелен ЦИВИЛ за отворање на темата за зелените вредности, социјалната правда и антинационализам. ЦИВИЛ Медиа: Кои се зелените перспективи на вашата...

Read more
Page 21 of 33 1 20 21 22 33

CIVILMEDIA NEWSLETTER