fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

Заев: ВМРО-ДПМНЕ на чело со Груевски и Мицкоски беа единствените против законот за ЈО, тоа многу кажува

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за Прес 24, во врска со објавените снимки од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, вели дека во објавените тонски снимки ја коментира одлуката на...

Read more

Најчевска: Политичкиот дилетантизам што ни се случува нема никаква врска со правото и владеењето на правото

Предизборие. Техничка влада која повеќе наликува на забава за широки народни маси отколку на институција која работи на спроведување на фер и демократски избори. Празни ветувања со националистички предзнак за...

Read more

Сугарески: Оптимист сум и сметам дека нема да се одземе статусот на УНЕСКО на Охридскиот регион

Колку Законот за градење ќе биде комплементарен на Законот за урбанизам, колку тоа ќе помогне во решавање на проблемот со дивоградбите и надминување на урбанот хаос и колку од препорките...

Read more

Смаиловиќ: Годинава конечно да профункционираат институциите кои треба да ги штитат граѓан(к)ите

„Очекувањата се секогаш многу поголеми од можностите кои ги имаат институциите и граѓан(к)ите во нашето општество. Оној момент кој мене ме загрижува е тоа колку беа почитувани човековите права во...

Read more

Богојески: Во 2019 година не се остварија главните очекувања во политиката

Петар Богојески од Македонски концепт смета дека не се исполниле политичките и општествените очекувања во 2019 година за валоризација на постигнатото во 2018 година, како Договорот со Преспа и Илинденскиот...

Read more

Фрчкоски: Техничката влада треба да помогне да се избавиме од груевистичкиот авторитарен режим

„Оваа Влада е смислена, затоа што украдената држава во време на  груевистичкиот режим не можеше да биде користена за нормални избори, затоа измислија ваков тампон, кој се вика техничка влада,...

Read more

Несими за ТВ Шења: ВМРО-ДПМНЕ нема право да критикува за скратена постапка, треба да им се извини на Албанците

Аналитичарот Махи Несими, тврди дека ВМРО-ДПМНЕ нема право да се жали за донесувањето на законите со скратена постапка кои се предложени во последната седница во Собрание. Во емисија Отворено Студио...

Read more

Шекеринска: Без оглед на изборите Парламентот треба да се состане и да го круниса тридеценискиот стремеж

Во 2020 година Северна Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО. За нас, комплетирањето на техничкиот процес за полноправно членство во Алијансата, последната ратификација од страна на шпанскиот парламент е...

Read more

Манчевски: Сè уште се бориме со политизацијата на администрацијата

Реформите во администрацијата и влијанието што врз тој процес ќе го имаат активностите што следуваат со техничката влада за предвремените парламентарни избори, атрактивноста за вработување во јавниот сектор, плановите за...

Read more

Започнува „Утрински брифинг“ со Сашо Орданоски на Слободна ТВ

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разговори со гости, ќе се постави општествено-политичката агенда на денот....

Read more
Page 22 of 25 1 21 22 23 25

CIVILMEDIA NEWSLETTER