fbpx

ЛАЖНИ ВЕСТИ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ обезбедува само деструкција и лажни вести

„Преку три механизми, Владата предводена од СДСМ обезбедува вакцини против Ковид 19 за 60 отсто од населението, ВМРО-ДПМНЕ обезбедува само деструкција и лажни вести“, велат од СДСМ.. Од владејачката партија...

Read more

Вистиномер: Полициската акција во Вевчани искористена за дезинформации спакувани во политички памфлет

Во објавата што е преполна со лажни вести (наводна дискриминација по национална и верска основа),  е испуштен главниот контекст. Полициската интервенција за растурање на вевчанскиот карневал е спроведена врз основа...

Read more

Ви го претставуваме мразачот Зоран Бобов

„Гнојот северџгански прифатил ослободување на монструмите од УЧК“, гласи Фејсбук статусот со говор на омраза на Зоран Бобов, споделувајќи лажна вест на порталот Лидер.мк, (повикувајќи се на порталот Лајмпрес) дека...

Read more

Забрчанец: Борбата против лажните вести е дел од „Акција 21“, ја засилуваме заедно со граѓаните и медиумите

„Сакаме да ги искористиме сите капацитети на институциите и да ги поттикнеме сите чинители во општеството, како граѓаните, медиумите и образовните институции, во борбата против дезинформации. Притоа без да имаме...

Read more

Царовска ја демантира дезинформацијата на Котеска: Ниту се планирало, ниту ќе се укинува групата на македонски јазик на Филолошки факултет

„Најостро ги демантирам тврдењата на Јасна Котеска - повикувам да запре ширењето дезинформации! Ниту се планирало, ниту ќе се укинува групата македонски јазик на Филолошкиот факултет. Ова е чиста лага,...

Read more

2020, година на лажни вести: Трамп светски „шампион“, кои беа нашите „шампиони“?

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Годината што измина,  ќе ја паметиме по пандемијата што сериозно го предизвика досегашниот начин на функционирање на човештвото. Но, ќе ја паметиме секако и по екслозијата на...

Read more

Вистиномер: Брзите тестови за ковид-19 не се наменети за сок од киви или за Кока Кола

Во новата анализа, Вистиномер.мк разобличува дезинформација во врска со тестирањето за ковид-19. Анализата ја пренесуваме подолу во целост: Во објавата што се рецензира,  се тврди дека италијански научници тестирале киви со ковид-19...

Read more

Кој стои зад кампањата со дезинформации за „имотот“ на премиерот Заев?

Освен пандемијата, 2020 година ја одбележа и инфодемијата во светот. Во нашата земја, не мораше да избие епидемија од КОВИД-19, за дезинформациските кампањи да беснеат со несмалено темпо. Напротив, епидемијата...

Read more

Според ВМРО, во предност е… ВМРО! Уште една аматерска грешка на агитпропот, со стар датум на кој изгубија избори

И покрај честите гафови и бисери како што се „Да живее Зоран Заев“ на портпаролот Димче Арсовски, „јас сум на браникот на криминалот“ од (формално) првиот човек на партијата, Христијан Мицкоски (и...

Read more

Лажна вест е дека почина медицинската сестра која се онесвести по вакцинирањето против Ковид-19

Во вирален Фејсбук пост, споделен над 120 пати, лажно се тврди дека медицинската сестра од американската држава Тенеси, која што се онесвести по примањето на Фајзеровата вакцина против ковид 19, наводно...

Read more
Page 1 of 19 1 2 19