fbpx

Трага

ЛАЖНИ ВЕСТИ

Лажна вест е дека Филипче лапнал милион евра за набавка на респиратори од Бразил

Министерот за здравство Венко Филипче целосно ги демантира наводите за исплатени милион евра за респиратори од Бразил како што објавија дел од медиумите. Тој побара од Инфомакс, Курир, Нетпрес и...

Read more

Бан Ки-мун никогаш не рекол: „Немојте да се самоукинувате поради Грција“

Пост од 2019 година повторно станува вирален во интернет-просторот на македонски јазик со целосна лага дека поранешниот генерален секретар Бан Ки-мун апелирал до Македонците „да не се самоукинуваат поради Грција.“...

Read more

Влада: Најостро ги демантираме лагите на пратеникот Антонио Милошоски дека наводно „Заев и Спасовски делеле македонски пасоши на терористи од ИСИС”

Владата на Северна Македонија ги демантира и ги отфрла како невистинити тврдењата на пратеникот Антонио Милошоски дека наводно „премиерот Заев и министерот Спасовски делеле македонски пасоши на терористи од ИСИС“....

Read more

Трајче Заев ги демантира обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ во врска со запленетата марихуана

Споменатото комбе од акцијата на МВР не е сопственост на фирма на Заеви. Ниеден од уапсените не е вработен во ниедна фирма на Заеви, напиша денеска на својот фексбук профил...

Read more

Лажни вести и ширење паника за наводни нуспојави по вакцинирањето со „Астра зенека“

На социјалните мрежи извесна Маријана Ѓорѓиева шири лажна вест и паника за наводни ризици и нуспојави по вакцинирањето против Ковид-19, споделувајќи фотографија, најверојатно од Бугарија, со коментар: „После неколку часа...

Read more

Со лажна вест за „украден полициски коњ“ се дефокусира јавноста за акцијата „Двојник“ на МВР

Порталите Лидер, Курир, Република, Нетпрес... објавиле лажна вест дека е украден полициски коњ од оделението на МВР во Хиподром, со цел да се дефокусира јавноста откако пред неколку дена во...

Read more

Стојановски: Заедничката работа на целото општество е клучна во надминување на дезинформациите и лажните вести

Дезинформациите и лажните вести сѐ повеќе се присутни во јавноста кога станува збор за Ковид-19 што може да влијае на одлуките што луѓето ги носат кога станува збор за лекување...

Read more

Преку фотомонтажа се шири лажна вест за наводен допис за вакцинирање на членовите на СДСМ

На социјалните мрежи се шири лажна вест, монтажа и манипулација за некакви наводни партиски списоци со кои се повикуваат членови на СДСМ да се пријават на приоритетна листа за вакцинирање....

Read more

Вистиномер: Дивеењето на навивачи во Шкотска, претставено како „крај на лажната пандемија“

Вистиномер рецензираат пост на Фејсбук кој е споделен во група „Вистината на дело“, со следниот опис: Шкотска. Доста е од лажната пандемија Под постот се наоѓа видео материјал на кој се гледа голема...

Read more
Page 1 of 24 1 2 24

CIVILMEDIA NEWSLETTER