fbpx

Tag: АЛ-ПРЕС

(ИЗБОР) Албански медиуми: Повторно експлозии на северот на Косово; протести во Белград против Вучиќ и Албанците; албанската полиција се враќа кај кампот на муџахедините

Во Косовска Митровица синоќа  изгоре статична полициска станица како последица од фрлање експлозивна направа, а во Белград на синоќешните протести десничарите протестираа против Вучиќ, придружени со говор на омраза кон ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Зголемена просечната нето плата; на правосудството му треба ремонт; сите страни да работат на деескалација на состојбите во Косово

ВЕСТ НА ДЕНОТ Зголемување на просечната нето плата во април за 14,6 проценти Просечната нето плата во април изнесува 36. 134 денари и е зголемена за 14,6 проценти во однос ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Конференција за економската и еколошката димензија на ОБСЕ во Струга; важно е државата да исчекори напред; повторно тензии на северот на Косово

ВЕСТ НА ДЕНОТ Во Струга меѓународна конференција посветена на економската и еколошката димензија на ОБСЕ Во рамки на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ, во Струга денеска ќе се одржи ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Затвор од 15 месеци за анестезилогот од Тетово, дискурсот на Бугарија сличен на оној на Русија, подобрена состојбата на ЛГБТИ+ луѓето во Северна Македонија

ВЕСТ НА ДЕНОТ Затвор од 15 месеци за анестезилогот од Тетово кој на социјалните мрежи снимаше пациенти и медицински персонал Анестезиологот Валтон Дервиши кој на социјалните мрежи во живо снимаше ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Одбиено барањето за помилување на Катица Јанева, во училиштe некои деца одат на настава со ножеви, кривична пријава против двајца полициски службеници за примање мито

ВЕСТ НА ДЕНОТ Пендаровски го одби барањето за помилување на Катица Јанева, негативно мислење дала и Комисијата за помилување Претседателот на државата го одбил барањето за помилување на поранешната шефица ...

Функционерите остануваат без апанажа, Руската култура како пропаганден штит, Северна Македонија го поздравува ЕУ предлогот за Косово и Србија

ВЕСТ НА ДЕНОТ Уставен: Функционерите кои си поднеле оставка или биле разрешени нема да можат да земат апанажа Уставниот суд на денешната седница го укина членот 22 од Законот за ...

Владата ја замрзна цената на лебот; Столтенберг – Украина во НАТО е апсолутна црвена линија за Москва, но тоа е и долгорочна перспектива; блокирани сметките на „Жан Митрев“; Дерала му одговори на Мицкоски

ВЕСТ НА ДЕНОТ Вест на денот е дека се укинува повластената струја за компаниите од прехранбената индустрија и се замрзнува цената на белиот и полубелиот леб од 450 грама на ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Република Косово слави 15 години независност, споменикот “Newborn” во Приштина со нова порака, кандидатот за претседател на Србија на почести во Преказ

Во Република Косово денеска се слави 15 годишнината од формирањето на независноста, познатиот споменик „Newborn“ во Приштина годинава со нова порака – против распарчување на Републиката, кандидатот за претседател на ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Поранешниот албански министер за одбрана Медиу, на судење за „Грдец“; 10 дена исклучување од собрание за 8 пратеници од ДП; Косово на европско- американската агенда

Големата експлозија во фабрика за демонтирање муниција во Грдец, во близина на Тирана, што се случи пред 15 години и во која  животот го загубија 26 лица, меѓу кои и ...

foto/fb profil

(ИЗБОР) Албански медиуми: Тестовите за натпреварот по математика само на македонски јазик; бран протести во Албанија до заминување на Рама

Родители на ученици Албанци ги повлекоа своите деца од натпреварот по математика и протестираа пред објектот на Здружението на математичари на Македонија бидејќи тестовите биле само на македонски јазик, во ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER