fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: албански медиуми

(ИЗБОР) Албански медиуми: Изборите на северот во согласност со уставните и законските барања на Косово; Рама троши 5 милиони евра за реконструкција на владината вила

Косовските медиуми денеска се фокусирани на вчерашните локални  избори на северот на Косово, реакциите од меѓународната заедница и експертите. Во Албанија откриен документ во со информации дека Рама ќе потроши  ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: ЦИК на Косово го одобри списокот за избори на северот; по 1 месец притвор за напаѓачите на новинарот Сула; заменик генералната секретарка на премиерот работела и како приватна адвокатка во Стразбур против Албанија

Централната изборна комисија на Косово го одобри списокот на избирачките центри на северот на Косово за локалните избори во Северна Митровица, Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток, Основниот суд во Приштина ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Русија во ОН ќе отвори дискусија за Заедницата; Албанија за прв пат се приклучи на поморските патроли на НАТО; слободно движење во прекуграничните области на Косово и Албанија

Во сагата со формирањето Заедница на општини со српско мнозинство се приклучи и Русија, односно рускиот амбасадор во Белград Александар Харченко, кој соопшти дека Кремљ ќе отвори продуктивна дискусија во ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Уапсени 4 косовски полицајци за инцидентот во Лепосавиќ, САД загрижени, Српска листа реагираат на реакцијата на САД

Во Косово се уапсени 4 полицајци за непријавување и учество во ранувањето на лице од српска националност во Лепосавиќ, од амбасадата на САД во Приштина изразија загриженост за случувањата на ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: На северот на Косово едно лице рането со оружје; српската канцеларија за пропаганда против Косово ја обвинува полицијата; албанските партии ги објавија слоганите за претстојните избори

На северот на Косово, во местото Лепосавиќ синоќа со оружје е повредено едно лице од српска етничка припадност, а медиумите информираат дека со изјавата на директорот на српската канцеларија за ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Судскиот процес против поранешните лидери на ОВК ќе ја препише историјата; во пресрет на изборите во Албанија, Рама ветува просечна плата од 900 евра во 2024 година

Косовските медиуми се преокупирани со тековното судење во Хаг, на поранешните лидери на ОВК, со различни анализи и изјави од домашни и странски релевантни извори. Престижниот британски медиум „Гардијан“ излезе ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Српска листа и Белград без право на вето за изборите; судот во Хаг на Мустафа му одреди 207 илјади евра исплата на жртвите

Во пресрет на локалните избори на северот на Косово, од кабинетот на косовската претседателја Османи порачуваат дека Српска листа и официјален Белград нема да имаат право на вето за да ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Српска листа се врати во косовското Собрание; Бериша – Мета, Рама и Алибеај во предизборен натпревар

По пет месеци отсуство, во косовското Собрание се вратија пратениците од Српска листа, а Специјалното обвинителство на Република Косово отвори означи случајот „Жури“ во кој се инволвирани 6 лица за ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Над 95 илјади мини се уништени по војната во Косово; 24 години од масакрот во Резала; албанската младина најсиромашна во Европа

По повод Меѓународниот ден на подигање на свеста и акција против мините, се одржа настан на кој се соопшти дека од крајот на војната, во Косово се деминирани над 95 ...

Сали Бериша, Еди Рама

(ИЗБОР) Албански медиуми: Бериша и Рама ќе комуницираат преку подкаст; скандал со пристаништето во Драч, социјалистите во Албанија бараат да се забрани Тик-Ток

Поранешниот премиер и лидер на демократите во Албанија, Сали Бериша го предизвика Еди Рама да комуницираат со подкаст, албанската коалиција „Заедно победуваме“ најави референдум за проектот „Пристаниште Драч“ доколку победат ...

Page 18 of 22 1 17 18 19 22

CIVIL MEDIA NEWSLETTER