fbpx
The Pentagon
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: миа.мк
Фото: Кабинетот на претседателот на Украина Володимир Зеленски

Tag: амбасада на САД

Фото: МИА Архива

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција во северно Косово, наведувајќи дека сторителите мора да одговараат, пренесува МИА. Во соопштението на амбасадата се цитираат зборовите ...

Фото: МИА

Амбасада на САД за ТВ24: Измените на Кривичниот законик да бидат усогласени со меѓународните стандарди

Амбасадата на САД во Скопје допрва ќе ги разгледува измените на Кривичниот законик кои предвидуваат намалување на казните за злоупотреба на службената положба и за злосторничко здружување, а кои вчера ...

ИСИЕ: Само 15% од јавните претпријатија ги исполнуваат техничките услови за постапување по пријави на укажувачи

Институтот за стратешки истражувања и едукација – ИСИЕ ги објави резултатите од „Студијата за процена на состојбите за постапување по пријави на укажувачи, транспарентност и отчетност на јавните претпријатија во ...

Фото: МИА

Амбасадата на САД очекува независно судство без разлика кој ќе го раководи

Американската aмбасада во Скопје во врска со последните случувања во Судскиот совет денеска повторно изрази надеж дека ќе има независно и одговорно судство без разлика кој ќе биде во раководството,пренесува ...

 Новиот ветар од Калето

ЗОРАН ИВАНОВ Задува ново ветре откај Калето. Не толку одамна го испудивме Прибе, на Бејли мандатот му заврши но еве нова извесност за македонската сегашност и за нашата блиска иднина. ...

Отворање на Амбасадата на САД во Ерусалим

Во Ерусалим денеска ќе биде отворена новата Амбасада на САД во Израел. Дипломатската мисија, што досега беше во Тел Авив, е преместена во Еруслаим во согласност со одлуката на американскиот претседател ...

„Човекот најмногу се плаши од непознатото!“

„Меѓуетничките односи поради нетолеранцијата и нетрпението се проблем и хендикеп. А различноста, преку споделување на искуства и знаења е само предност. Треба да се запознаеме без предрасуди, зашто човекот најмногу ...

Стејт департментот има полна доверба во амбасадата во Македонија и во амбасадорот Бејли

 „Американската политика во Македонија ја поддржува евроатлантската интеграција на државата и реформите потребни за напредување кон таа цел. Тоа вклучува поддршка за демократските реформи, владеењето на правото и целосно имплементирање ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER