fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Армија

Петровска на годишниот брифинг со одбранбени аташеи: во 2023 година продолжуваме со силно темпо да ја модернизираме Армијата

„Изминатата година беше година на предизвици. Руската агресија врз Украина покажа дека мирот и безбедноста не треба да ги земаме здраво за готово и дека овој конфликт има негативен ефект ...

Петровска во посета на Воената академија: Академијата останува наш приоритет, тука се создаваат идните воени лидери

„Развојот на Воената академија останува да биде еден од приоритетите на Министерството за одбрана зашто тука се создаваат идните лидери во Армијата на Република Северна Македонија. Академијата е суштински дел ...

Петровска – Бојер: Поддршката за модернизација и опремување на Армијата ја зајакнува безбедноста и стабилноста на регионот

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска имаше средба со Спенсер Бојер, заменик помошник секретар за одбрана за Европска и НАТО политика на САД, кој е дел од американската делегација на ...

Славјанка Петровска за ЦИВИЛ медиа: Армијата е секогаш тука за граѓаните да се чувствуваат сигурни и безбедни

Хибридните напади, сајбер нападите и заканите се современото оружје каде жртвите можеби физички не се гледаат, но сепак настанува пореметување на целиот систем, а Северна Македонија изминатиот период е предмет ...

Фото: Министерство за одбрана

 Петровска им порача на новите подофицери во Армијата дека се клучна алка во безбедносниот систем

Армијата на Република Северна Македонија од денеска добива нови 149 подофицери, поранешни професионални војници кои во Армијата ги докажаа своите способности професионалност и мотивираност. Армијата во последните две години се ...

Министерката Петровска и чешкиот амбасадор Лудва потпишаа  Договор за ремонт на хеликоптери помеѓу двете влади

Денеска во Министерството за одбрана министерката Славјанка Петровска и амбасадорот на Чешката Република во Северна Македонија, Јарослав Лудва потпишаa Договор за ремонт на хеликоптери помеѓу двете влади, информираат од Министерството. ...

Петровска: Остануваме посветени на унапредувањето на условите за работа и стандардот на припадниците на Армијата

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во придружба на началникот на Генералштабот, генерал- потполковник Васко Ѓурчиновски денеска во Кичево ги посетија припадниците на четвртиот пешадиски баталјон на првата бригада и единицата ...

Брифинг за борбената готовност на Армијата

Претседателот и врховен командант на Армијата Стево Пендаровски, денеска во Домот на Армијата во Скопје, беше информиран од страна на началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски за состојбата и борбената ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER