fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)
Фото: МИА архива
ВАРШАВА-КИЈИВ, 18 часа, декември 2023 (фото: Ј. Андоновски)
Фото: МИА Архива

Tag: Армија

Отворен ден на Армијата по повод четири години од членството во НАТО и 75 години од формирањето на Алијансата

Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија во соработка со Општина Тетово денеска на плоштадот во центарот на градот организираат отворен ден за граѓаните. Како што соопштија од ...

Петровска: Следната година влегуваме во процес на набавка на дронови за македонската Армија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска вечерва во емисијата Click Plus на ТВ21 говореше на повеќе теми поврзани со одбраната, вклучувајќи го и буџетирањето на одбраната и инвестициите во нова и ...

Шефот на израелската армија: Подготвени сме, ова е наша земја, наша куќа и ќе ја браниме со сите средства

Началникот на Генералштабот на израелските одбранбени сили, генерал-полковник Херзи Халеви, им се обрати на медиумите во близина на границата со Газа, велејќи дека израелските вооружени сили се подготвени и ќе ...

Пендаровски издаде наредба за подготовка на контингент војници и средства за помош на Словенија

Претседателот Стево Пендаровски како врховен командант на вооружените сили на Армијата на Република Северна Македонија издаде наредба до началникот на Генералштабот на Армијата да се преземат мерки за подготовка на ...

Петровска од Вермонт: Tридецениското партнерство со Националната гарда на Вермонт ја трансформираше нашата Армија и служеше како инспирација за силен развој

Во рамки на посетата на САД, министерката за одбрана Славјанка Петровска синоќа во Вермонт присуствуваше и се обрати на церемонијата со која беше одбележано 30-годишното партнерство меѓу Армијата на Република ...

Фото: МИА

Петровска: Украинското барање за воена помош се разгледува, возилата од САД за Армијата се пристигнати на солунското пристаниште

Пристигнато е ново барање од украинска страна, за дополнителна воена помош, класифицирано е и во моментов Генералштабот го разгледува, соопшти денеска министерката за одбрана Славјанка Петровска, одговорајќи на новинарски прашања ...

Хаџи – Јанев: Мирот е скапа работа, ако не бевме членка на НАТО ќе требаше да издвоиме повеќекратна сума

Северна Македонија предвидува дека до 2032 година ќе потроши најмалку 900 милиони евра за модернизација на Армијата. Предвидено е да го замениме старото оружје од советско и југословенско производство со ...

Петровска: Горда сум на армиските припадници, со модернизацијата секојдневно го менуваме ликот на Армијата

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска на брифинг со уредници и новинари информираше за процесот на модернизација и опремување на Армијата со кој во континуитет се менува ликот на Армијата ...

Брифинг: Министерството за одбрана и Армијата се во забрзан процес на модернизација

„На дезинформациите се спротивставуваме со максимална транспарентност. Затоа, ве поканивме на овој брифинг за да ги претставиме сите детали за процесот на модернизација на нашата Армија, соодветно на НАТО стандардите“, ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER