fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Tag: азил

ЕУ го усвои Пактот за азил и миграција

По неколкугодишни преговори, Европскиот парламент усвои голема реформа за миграција и азил во рамки на ЕУ, пренесува Би-Би-Си. Европскиот Пакт за азил и миграција беше предмет на разгледување од 2015 ...

Евростат: Околу 4,3 милиони Украинци заминаа во земјите на ЕУ поради руската агресија

Околу 4,3 милиони луѓе кои не се државјани на Европската унија, а кои ја напуштиле Украина како последица на руската инвазија, добиле статус на привремена заштита во земјите на ЕУ ...

Фото: ФБ општина Липково и МИА

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Слупчане и Оризари без струја, ЕВН нема да работи на санација на дефекти-нема услови, можно е одложување на гласањето за уставни измени, фијаско од самитот Русија-Африка

ВЕСТ НА ДЕНОТ Селата Слупчане и Оризари во општина Липково се уште се без напојување со електрична енергија, соопштија денеска од ЕВН. Од компанијата велат дека се додека не се ...

Фото: Gulagu.net/ BBC

Командант на руската паравоена група „Вагнер“ бара азил во Норвешка откако дезертирал

Поранешен командант на руската паравоена група „Вагнер“ побара азил во Норвешка откако дезертираше од платеничката група, пренесува Би - Би - Си. Андреј Медведев (26) минатиот петок ја премина границата ...

ИЗБОР (Албански медиуми) – Вагнер и Ноќните волци создаваат хаос на северот на Косово, Србите го суспендираат животот на северот, над 13 илјади Албанци побарале азил во Велика Британија

ЗЕРИ - Ивана Страднер: Вагнер и Ноќните волци создаваат хаос во Косово Специјалната дописничка  на KyivPost Ивана Страднер го коментираше протест на границата меѓу Косово и Србија за време на ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Косово ќе аплицира за членство во ЕУ, Албанија на британската листа на назначени „безбедни“ земји, заедничкиот јазик и националниот идентитет

ЕПОКА Е РЕ – Курти: За неколку дена ќе ја поднесеме апликацијата за членство во ЕУ Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за познатиот германски весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ изјави ...

Груевски доби политички азил во Унгарија

„Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил заради политички прогон во Република Македонија. Во барањето за политички ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER