fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Tag: Бектеши

Бектеши: Има заинтересирани за изградба на гасоводот до Грција, се бара и инвеститор за две гасни централи

Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека има многу заинтересирани фирми за изградба на интерконекторот за гас кој ќе не поврзе со Грција. -Ова значи дека земјава нема да зависи ...

Повеќето производи остануваат со пет отсто ДДВ, вели министерот Бектеши

Министерот за економија Крешник бектеши денеска повтори дека производите наведени во Одлуката за „гарантирана цена“ нема да бидат опфатени со предвиденото зголемување на данокот на додадена вредност (ДДВ). Доколку има ...

Бектеши: Мнозинството граѓани ги подржуваат анти-кризните мерки

„Мерките кои ги носи Министерството за економија даваат резултат. Над 55% од граѓаните во дел од спроведените анкети ги поддржуваат антикризните мерки на Владата“, напиша на својот Фејсбук профил Министерот за економија ...

#МКЕкономија „Довербата расте” и инфо-сесија за компаниите корисници по Законот за финансиска поддршка на инвестиции

Владата на Република Северна Македонија денеска организира настан #МКЕкономија „Довербата расте” наменет за компаниите корисници по Законот за финансиска поддршка на инвестиции. Како што соопштија од владината прес-служба, пред компаниите ...

Вицепремиерот Битиќи и министерот Бектеши на средби во ЕБРД: Поддршка за реализација на енергетски проекти за забрзана енергетска трансформација

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Лондон ...

Бектеши: И другите компании да го следат примерот на Бимилк за општествена одговорност

Бимилк во изминатата година делуваше проактивно во однос на ценовната политика и ги намали цените на најкупуваните млечни производи. Исто така, со наменски мерки насочени кон фармерите влијае и го ...

Бектеши за Телевизија 24: На 10% намалена царината на дел од овошјето и зеленчукот, зголемни квоти за увоз на јужно овошје

„Владата на седницата која се одржа утринава донесе неколку Одлуки со кои се намалуваат цариснките давачки од 65%, 55% и 45% на 10% за повеќето производи кои спаѓаат во категоријата ...

фото: МИА

Бектеши: Носиме одлуки за граѓаните, а не за лични интереси на одредени членови на коморите

Ние не носиме одлуки за лични интереси на одредени членови во Стопанската комора, ние носиме одлуки за граѓаните и за одреден сектор, вклучувајќи ги трговијата или преработувачката индустрија. Сите решенија ...

Бектеши: Од утре во синџирите на супермаркети ќе се применуваат пониските цени за прехранбените производи

Од утре, па до 30 ноември годинава, 25 категории на производи, односно стотици прехранбени производи, ќе имаат за најмалку 10 отсто пониски цени отколку што имале на 1 август годинава. ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER