fbpx

Tag: Бојко Борисов

Владата во Бугарија го „преживеа“ и второто гласање за недоверба

Владејачката коалиција во Бугарија, државата која месецов го завршува претседавањето со ЕУ, „преживеа“ денеска гласање за недоверба, кое го побара опозицијата, обвинувајќи ја владата на премиерот Бојко Борисов за неуспешна ...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата ...

Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја,  живејте го животот, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање по денешната заедничка седница ...

Најави за финансирање на Коридор 8

Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6. и 7. следниот месец на средба со претставници на Светска банка и со Европската инвестициска банка ќе разговараат ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Владите на Република Македонија и Република Бугарија ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми, денеска во Домот на АРМ во Струмица. Како што ...

Злочинот има име

Недамнешното телевизиско интервју на премиерот на Владата на РМ и  претседателот на СДСМ, Зоран Заев за црногорската ТВ Антена М со право предизвика многубројни реакции во македонската јавност.  [caption id="attachment_45042" ...

Бугарската Влада ќе гласа за ратификација на Договорот со Македонија

Владата на Бугарија денеска треба да гласа за предлогот за ратификација на Договорот за добрососедство со Македонија во бугарското Народно собрание, јавува МИА. Договорот беше потпишан на 1 август во ...

Заев – Борисов: Потпишан е Договорот за пријателство со Бугарија!

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов денеска во Скопје го потпишаа Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Според премиерот Заев, овој Договор претставува ...

Бугарската Влада и амбасадата на САД во Софија го подржуваат Договорот, ВМРО-ДПМНЕ и понатаму сомничава!

Потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија треба да придонесе кон почитување на европските вредности. Со Договорот се очекува засилена соработка меѓу двете земји, но ...

Page 1 of 2 1 2

CIVILMEDIA NEWSLETTER