fbpx

Tag: вмро

Фото: Фејсбук

ВМРО треба да си остане историја

Иван Хаџиниколов еден од основачите на историското ВМРО кој починал во Софија, односно се самоубил, во моменти на тешко душевно растројство го има напишано следново: „Мислата дека треба да се ...

На денешен ден

ЏАБИР ДЕРАЛА Зборот не може да биде уапсен. Вистината не може да се скрие. Слободата нема цена. Ова е моја објава на социјалните мрежи пред десет години, на 23 октомври, ...

Насилен упад во Македонското собрание, 27 април 2017.

Ја гледам денес парадата на протестите…

СЛОБОДАН УНКОВСКИ Ја гледам денес Парадата на протестите Заедно као проба за Граѓанската војна: Напред багери за кршење на вратата на Собранието, потоа црни тетовирани командоси скриени во маскираните, без ...

Бранко Тричковски

Се вадат капите за постмакедонизмот: Без европските обрачи македонската каца ќе се распадне

Пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Ако вмро и ману продолжат да ја држат Македонија на семафорите пред Брисел, Македонците во Ѕвегор, Смојмирово и Будинарци ќе се организираат како Заедница на македонските општини. Ќе ...

Маричиќ: Време е за разговор со ВМРО-ДПМНЕ на тема – што може да загрози внесот на Бугарите во Уставот

На уставните измени треба да гледаме како на потреба ние самите да си го заштитиме и зајакнеме идентитет наспроти Бугарија, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во интервју за ...

Емилија Целакоска

Вистински Шкот

ЕМИЛИЈА ЦЕЛАКОСКА Далеку е полесно човек да знае што нејќе отколку да знае што сака. До таа мера е полесно, што целото битие го тера да си идентификува дека нејќењето ...

Шанса за ВМРО – час поскоро

Завршија празниците. Merry Christmas and Happy New Year. Од кога си честитавме, ајде да видиме што би требало да ни е меѓу првите приоритети во врска со ЕУ. Или, поконкретно, ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER