fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: демократија

Photo by Josh Barwick on Unsplash

ЦИВИЛ за Меѓународниот ден на демократијата: Демократијата е исправена пред жестоки предизвици

На денешен ден, пред 16 години светот започна да го одбележува Меѓународниот ден на демократијата, 15 септември. Овој ден се одбележува секоја година низ светот за да се зајакне демократијата ...

„Фридом хаус“: Северна Македонија забележала демократски напредок изминатата година, и е прворангирана во Западен Балкан

Во најновиот извештај „Нации во транзиција“ на „Фридом Хаус“ се посочува дека Северна Македонија забележала демократски напредок изминатата година, но се нотира и силна политичка поларизација. Во извештајот се мери ...

Фото: Рачед Ганучи / Wikimedia commons

Европските академици повикаа да им се помогне на Тунижаните во одбрана на демократијата

Европските сили мора да застанат на страна на продемократските Тунижани кои се спротивставуваат на жестокиот напад дизајниран да ја врати земјата во најтемните денови на диктатурата, се повикува во писмо ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Живот во Zeitenwende (1 дел)

ЏАБИР ДЕРАЛА На крајот на првиот квартал од оваа исклучително тешка година, гледаме дека повеќето од прогнозите се остваруваат. Рецесија, криза, климатски промени, зголемување на НАТО капацитетите и буџетите за ...

Полиграф: Кој шири невистини дека во последниот извештај на Фридом Хаус „Паѓаме на степенот на демократијата“?

На 13.03.2023, Во емисијата на Радио Лидер „Еспресо со Златев и Боцевски“, пратеникот Драган Ковачки изјави дека сме паднале на листата од последниот извештај на Фридом Хаус за демократија: „Еве ако сме демократија, ...

Ami Larsson-Jain 2022. Foto: Regeringskansliet/Kristian Pohl

Шведското претседателство ќе го продолжи процесот на интеграција на земјите од Западен Балкан

Интервју за НОВА со амбасадорка на Кралството Шведска во Република Северна Македонија, Ами Ларсон Јаин. Во надворешната политика, разбирливо ваш приоритет е војната во Украина. Дали како претседателство ќе иницирате ...

Роберт Алаѓозовски - фотографија/ Ангел Ангеловски

Алаѓозовски: Демократијата и различноста одат заедно, додека авторитарните и тоталитарните умови преферираат монокултурност

„Демократијата и различноста одат заедно, а авторитарните и тоталитарните умови преферираат монокултурност“ изјави националниот координатор за мултикултурализам, Роберт Алаѓозовски на конференцијата на Цивил „Различности, благодат или проклетство“. https://youtu.be/8rcFiqrN4iQ Тој додаде ...

Фото извор: МИА

Антивладини протести во Израел

Илјадници Израелци синоќа протестираа во Тел Авив поради плановите на новата Влада на Бенјамин Нетанјаху, за кои тврдат дека ги загрозува демократијата и слободата, пренесува МИА. Протестите уследија неколку дена ...

Карикатура од 1896 година го прикажува Вилијам Џенингс Брајан во улога на популизмот прикажан како змија што ја голта демократското магаренце што ја претставува Демократската партија (Извор: US "Judge" magazine, 1896 / Wikimedia Commons)

Бројот на популистички лидери најнизок во последниве 20 години – од 8 милијарди жители во Светот, само 1.7 милијарди живеат под популистички режим

1,7 милијарди луѓе живеат под популистички лидер на почетокот на 2023 година, во споредба со 2,5 милијарди во 2020 година. Популизмот е дефиниран со две тврдења: 1. „Вистинските луѓе“ се ...

Page 2 of 18 1 2 3 18

CIVIL MEDIA NEWSLETTER